Święto dzieci w Kancelarii Premiera. „Nie ma wolności bez radości!”

Rodzinny piknik z okazji Dnia Dziecka odbył się po raz drugi. Każdy mógł przyjść do siedziby szefa rządu, gdzie na odwiedzających czekało moc atrakcji m.in. eksperymenty naukowe, warsztaty kulinarne i zawody sportowe.


Premier otwiera bramę do ogrodów w Kancelarii 1 z 24
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera organizowany był  wspólnie z resortami. Każde ministerstwo przygotowało atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Nie ma wolności bez radości!
 

Tegoroczny Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera był obchodzony pod hasłem „Nie ma wolności bez radości!”. W przeddzień 25-lecia wolnej Polski na pierwszych gości, którym bramy do ogrodów Kancelarii otworzył premier, czekała słodka niespodzianka: ogromny biało-czerwony tort przygotowany specjalnie na okazję 25. urodzin wolnej Polski. Pierwszy kawałek tortu wolności ukroił premier Donald Tusk.

Nauka przez zabawę

Jak połączyć naukę z zabawą pokazały m.in. Centrum Nauki Kopernik oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W strefie nauki dzieci mogły na chwilę wcielić się w rolę prawdziwego naukowca. W fartuchach, ochronnych goglach i rękawiczkach mali badacze przeprowadzali doświadczenia:

  • oglądali preparaty pod mikroskopem,
  • budowali model cząsteczki,
  • skanowali siatkówkę oka.

Na odwiedzających czekała również strefa robotyczna. Do jej odwiedzenia namawiały postaci z Gwiezdnych Wojen.

Jedzmy zdrowo

W czasie pikniku staraliśmy się przekonać dzieci i ich rodziców, że zdrowe odżywianie nie musi być wcale nudne. Do jedzenia zdrowej żywności zachęcaliśmy poprzez gry i zabawy edukacyjne. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach przyrządzania zdrowego i smacznego jedzenia, a ci którzy lubią kulinarne eksperymenty mieli okazję posmakować dań kuchni molekularnej.

Kultura i sztuka

Na wszystkie dzieci czekały też atrakcje kulturalne:

  • koncerty,
  • przedstawienia,
  • warsztaty teatralne, plastyczne i muzyczne.

Swój talent teatralny odkrywać można było pod okiem fachowców z Teatrów Baj, Guliwer, Lalka i z Nowego Teatru. Warsztaty plastyczne przeprowadzili studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś edukacją muzyczną zajmą się przedstawiciele Fundacji Talent – Muzyka – Pasja.

Sport i aktywność

Na pikniku nie zabrakło gier i zabaw sprawnościowych. Wśród sportowych atrakcji znalazły się:

  • interdyscyplinarny tor przeszkód przygotowany przez Fundację Marcina Gortata,
  • konkursy i animacje z udziałem gwiazd sportu m.in. siatkarza Piotra Gruszki i koszykarza Przemysława Karnowskiego
  • nauka tenisa ziemnego dla najmłodszych.

Niespodzianka czekała też na miłośników rajdów samochodowych. Piknik przy KPRM odwiedził znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc.

Neokartka z pikniku

Na gości czekał też specjalny punkt pocztowy. A w nim neokartka, czyli rozwiązanie dla miłośników nowych technologii, którzy nie chcą, by tradycyjne kartki odeszły w zapomnienie. Wystarczyło napisać na tablecie pozdrowienia z Dnia Dziecka, dodać adresata, a w ciągu kilku dni internetowe zlecenie zamieni się w tradycyjną, papierową kartkę, którą doręczy listonosz.

Praca służb mundurowych

W tym dniu służby mundurowe zaprezentowały nie tylko swoje pojazdy służbowe, ale też to, jak pracują. Maluchy mogły zabezpieczyć własne odciski palców pod okiem funkcjonariuszy z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego oraz poznać inne tajniki pracy techników kryminalistyki. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej pokazali, na czym polega tresura psów służbowych, zaś Biuro Ochrony Rządu opowiedziało o swojej służbie i zaprezentowało kolumnę samochodów, którą przewożone są ważne osoby w państwie.

Poznawanie świata

W tym roku nasi najmłodsi goście mogli wyruszyć  w podróż po najodleglejszych zakątkach świata. W wyrobieniu niezbędnego do odbycia podróży „paszportu do świata wyobraźni” pomagali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W czasie kulturoznawczej wyprawy dzieci mogły zapoznać się z bajkami europejskimi, arabskimi czy afrykańskimi, a także wziąć udział w warsztatach opowiadania obrazkowego inspirowanego opowieściami rysowanymi z Japonii, Indii czy Peru.

Dziękujemy wszystkim, którzy ten wyjątkowy dzień spędzili razem z nami!


Zobacz także