Sukces polskiego rządu w Brukseli

Sukcesem zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Postulaty polskiego rządu w sprawie ostatecznego kształtu pakietu energetyczno-klimatycznego zostały spełnione. W latach 2013-2020 Polska, w ramach wynegocjowanego pakietu, zyskuje ok. 60 mld zł na m.in. modernizację energetyki. Ponadto, od 2013 r. Polska będzie miała prawo nawet do 70 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji CO2.


Najtrudniejsza część negocjacji dotyczyła sfinansowania kosztownego procesu przechodzenia z energetyki opartej na węglu na inne, korzystniejsze dla klimatu, formy pozyskiwania energii elektrycznej. Zgodnie z ustaleniami szczytu w Brukseli, Polska będzie mogła wydać na modernizację energetyki ok. 60 mld zł. Z wyliczeń rządowych ekspertów wynika, że tyle będą warte dodatkowe uprawnienia dla Polski. W latach 2012-2019 polskie elektrownie będą mogły dostawać nawet 70 proc. darmowych uprawnień do emisji. Będą one stopniowo zmniejszane aż do 2020 roku kiedy wejdzie obowiązek zakupu 100 proc. uprawnień.

Wynegocjowane przez rząd warunki są wielką, mierzoną w dziesiątkach miliardów złotych. – Szansą na modernizację naszej energetyki, tak aby w roku 2020 Polska miała tak nowoczesną energetykę, że będziemy w stanie sprostać tym najtrudniejszym wyzwaniom pakietu klimatyczno-energetycznego – mówił premier Donald Tusk po zakończonym szczycie. – Ciesząc się z tego, co udało się osiągnąć jednocześnie wiemy, że od dzisiaj rozpoczyna się prawdziwa wielka batalia o unowocześnienie naszej energetyki – dodał Tusk.

Premier podkreślił, że zawarte w Brukseli porozumienie nie byłoby możliwe gdyby nie osobiste zaangażowanie prezydenta Sarkozy’ego. - Jego postawa, gotowość do zrozumienia na czym polega problem państw innych niż Francja czy kraje skandynawskie okazała się kluczem do sukcesu – powiedział szef polskiego rządu.

Szef polskiego rządu zwrócił też uwagę na znaczenie koalicji państw, które tak, jak Polska zgłaszały sprzeciw wobec rozwiązań zawartych w propozycji pakietu, w wypracowaniu ostatecznego kształtu pakietu. – Sojusz umożliwił nam skuteczne negocjowanie poszanowania zasady solidarności europejskiej – powiedział premier Donald Tusk – Bardzo wielu obserwatorów wątpiło, że ta solidarność państw słabszych wytrzyma próbę czasu. Ona wytrzymała próbę czasu.

 


Zobacz także