Straże miejskie bez mobilnych fotoradarów. Posłowie będą płacić mandaty

- Jeszcze w tej kadencji posłowie, którzy w tej chwili są chronieni immunitetem, będą odpowiadać i płacić za swoje wykroczenia drogowe - poinformowała Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej w środę w Kancelarii Premiera. Zapowiedziała także pozbawienie samorządów możliwości korzystania z mobilnych fotoradarów.


Paweł Olszewski, Ewa Kopacz i Maria Wasiak na konfernecji prasowej
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Ograniczenie immunitetu

Na drogach nie może być równych i równiejszych – powiedziała premier Ewa Kopacz. Jeszcze w tej kadencji opracowane zostaną regulacje umożliwiające przyjęcie mandatu karnego w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez posłów i senatorów.

Straże Miejskie i Gminne bez fotoradarów mobilnych

Wśród zapowiedzianych przez premier Kopacz zmian znalazło się odebranie uprawnień Strażom Miejskim i Gminnym do kontroli prędkości za pomocą mobilnych fotoradarów.

Trójpak drogowy

Szefowa rządu zapowiedziała także intensywne prace nad ustawami zawartymi w tzw. trójpaku drogowym. Będzie to:

  • Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 -2023, czyli 92,8 mld zł na 2 228 km dróg krajowych,
  • Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2020, czyli 5,5 mld zł dotacji na 11 000 km dróg lokalnych,
  • Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach samorządowych na lata 2016-2020, czyli 200 mln zł dotacji na min. 400 zadań.

Chodzi o to, by przyjąć zintegrowane podejście do bezpieczeństwa ruchu drogowego i inwestować w polską infrastrukturę – podsumowała premier Ewa Kopacz.


Zobacz także