Strategiczna współpraca Polski i Turcji

Dwustronna współpraca polityczna i gospodarcza, kwestie energetyczne oraz proces negocjacji akcesji Turcji z Unią Europejską to główne tematy spotkania premierów Polski Donalda Tuska i Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Jest to pierwsza wizyta oficjalna szefa tureckiego rządu w Polsce od 1923 r.


– Wizyta premiera Erdogana jest podkreśleniem tradycyjnej przyjaźni między narodami i państwami, a także wielowiekowej współpracy – podkreślił prezes Rady Ministrów. Premierzy podpisali „Deklarację o polsko-tureckim partnerstwie strategicznym”, która zakłada m.in. prowadzenie przez nasze kraje dialogu politycznego, poświęconego kwestiom globalnym, euroatlantyckim i regionalnym oraz wspieranie polityki umacniania bezpieczeństwa energetycznego i walki ze skutkami zmian klimatycznych.

Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska będzie bardzo konsekwentnie uczestniczyła w procesie negocjacji i integracji Turcji z państwami UE. – Obaj głęboko wierzymy w rychły i dobry finał procesu akcesji Turcji do UE – powiedział. Wyraził także nadzieję, że rok 2011, kiedy prezydencję w Unii będzie sprawowała Polska, będzie stanowił przyspieszenie tego procesu. Szef tureckiego rządu podziękował Polsce za nieustanne wspieranie Turcji w jej drodze do UE.

Jak poinformował polski premier, podczas spotkania bardzo dużo czasu poświęcono: kwestiom energetycznym i współpracy przy projekcie Nabucco. Politycy mówili również o zainteresowaniu tureckich inwestorów i wykonawców przedsięwzięciami infrastrukturalnymi w Polsce. Turcy są m.in. obecni przy jednej z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych jaką jest budowa metra w Warszawie. Jednym z wątków rozmowy była także współpraca Polski i Turcji w ramach NATO i wzajemne ułatwienia dotyczące m.in. reżimu wizowego. – Każda dziedzina współpracy między Polską a Turcją, opatrzona tak życzliwymi relacjami, może ulec poprawie – zaznaczył szef polskiego rządu.

Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że Polska i Turcja mają bardzo dobre stosunki na płaszczyźnie politycznej, wojskowej i handlowej. Wskazał na potrzebę zwiększenia wymiany handlowej między Polską a Turcją, która na koniec 2008 r. wyniosła 3,5 mld dolarów. Wyraził nadzieję, że do 2013 r. bilans handlowy między naszymi krajami wyniesie 5 mld dolarów. Jak oświadczył, tureccy wykonawcy są zainteresowani udziałem w budowie polskiej infrastruktury związanej z Euro 2012. Premier Turcji zapewnił także, że Turcja jest bardzo zainteresowana projektem Nabucco.


Zobacz także