Spotkanie z unijnym komisarzem ds. rolnictwa o rekompensatach dla rolników

Premier Tusk spotkał się w piątek z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Cioloşem w sprawie afrykańskiego pomoru świń i sytuacji polskich hodowców trzody chlewnej. Komisja Europejska jest gotowa wypłacić rekompensaty producentom wieprzowiny.


Premier Donald Tusk rozmawia z komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Cioloşem
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

W trakcie rozmów komisarz Cioloş poinformował, że w najbliższy czwartek podda pod głosowanie państw członkowskich plan wypłaty rekompensat producentom wieprzowiny z tzw. stref buforowych. Plan będzie działał ze skutkiem wstecznym i obejmie zwierzęta poddane ubojowi od 26 lutego.

- W tej kryzysowej dla naszych rolników sytuacji ważne jest, żeby reagować szybko. Rezultaty dzisiejszych rozmów będą stanowiły istotne wsparcie dla działań, które podejmujemy, żeby ograniczyć straty hodowców i przetwórców mięsa - powiedział premier Tusk.

- To, co dla mnie najważniejsze to deklaracja Komisji Europejskiej, że w związku z nierozprzestrzenianiem się przypadków wirusa będziemy zmniejszać strefę buforową. Będziemy chcieli przeprowadzić tę operację z jak najmniejszymi stratami dla polskich rolników - podkreślił premier na sobotnim spotkaniu z dziennikarzami w Gustorzynie.

Premier zaznaczył, że nie ma żadnego powodu, by nie kupować polskiej wieprzowiny, gdyż nie ma żadnej informacji, że trzoda chlewna w Polsce jest zagrożona chorobą. Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u dzików - Polska wieprzowina jest zdrowa - dodał premier.


Zobacz także