Spotkanie Tusk - Rasmussen

Premier po spotkaniu z szefem NATO: mamy pełne zrozumienie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla polskich oczekiwań.


Premier Donald Tusk wita się z Sekretarzem Generalnym NATO 1 z 10
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Premier  polskiego rządu i sekretarz generalny NATO rozmawiali m.in. o  współodpowiedzialności finansowej za obecność NATO w Polsce. - Deklarujemy gotowość brania na siebie odpowiedzialności za część organizacyjno - finansową i jesteśmy otwarci na rozmowy w tej kwestii - poinformował premier.

- W trakcie szczytu NATO będziemy podkreślać wagę mobilizacji europejskiej, jeśli chodzi o gotowość ponoszenia ciężarów finansowych na rzecz bezpieczeństwa- podkreślił.

Wspólna ocena sytuacji na Ukrainie
 

Szef rządu i sekretarz generalny NATO rozmawiali również o aktualnej sytuacji na Ukrainie.

- Oceny przedstawione przez NATO i przez Ukrainę każą nam z dużą ostrożnością podchodzić do słów prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie wycofania rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

Premier poinformował, że jego czwartkowe spotkanie z szefem NATO poprzedzone było rozmową telefoniczną z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Silne przywództwo Polski w trudnych czasach
 

Szef NATO oświadczył z kolei, że Polska pokazuje silne przywództwo w silnych czasach. Zaznaczył, że polski premier odegrał kluczową rolę w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie. - Był Pan wiodącym głosem  w Europie i NATO w momencie, kiedy ocenialiśmy długofalowe implikacje dla tego zdarzenia - mówił. Zdaniem szefa NATO kryzys ukraiński pokazuje, że obrona jest ważną i współpraca transatlantycka jest najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że ktokolwiek,  kto próbowałby wypróbować solidarność sojuszniczą poniesie klęskę.

Wizyta Sekretarza Generalnego NATO w Polsce
 

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. W środę spotkał się z ministrami obrony Tomaszem Siemoniakiem i spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. W czwartek szef NATO rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim.  To ostatnia wizyta Andersa Fogh Rasmussena w Polsce w roli sekretarza generalnego NATO, gdyż 30 września kończy swą kadencję.

Debata o polityce zagranicznej
 

Dziś w Sejmie odbędzie się debata o polskiej polityce zagranicznej, z udziałem szefa rządu. Minister spraw zagranicznych wygłosi expose na temat polityki zagranicznej.

NATO (Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego)
 

Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego (North Atlantic Treaty Organisation - NATO) powstała w 1949 roku i obecnie liczy 28 państw członkowskich.

Państwa członkowskie NATO: Albania, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Islandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.


Zobacz także