Spotkanie Tusk - Hollande: polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe w Warszawie

- Mamy zbieżne stanowiska w praktycznie wszystkich kwestiach dotyczących Unii Europejskiej - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Francois Hollandem.


Premier Polski i prezydent Francji stoją w otoczeniu delegatów 1 z 8
Maciej Śmiarowski/KPRM

Współpraca gospodarcza, inwestycyjna oraz wojskowa - to główne tematy polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie.

Obrona

- Będziemy wspólnie z Francją pracować i przygotowywać grudniowy szczyt w Brukseli, w części dotyczącej bezpieczeństwa europejskiego - zapowiedział Donald Tusk.

Podczas konsultacji delegacje rozmawiały m.in. o współpracy przemysłów zbrojeniowych.

Podpisano zaktualizowany program współpracy na następnych 5 lat ("Polsko-Francuskie Partnerstwo Strategiczne. Program Współpracy") oraz listy intencyjne między resortami obrony obu krajów w sprawie:

  • wzmocnionej współpracy morskiej,
  • wzmocnienia współpracy w dziedzinie powietrzno-lądowej.

Premier poinformował też, że Francja będzie gościem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2014 roku.

Francja wystawiła podczas odbywających się niedawno w Polsce ćwiczeń NATO Steadfast Jazz 2013 jeden z największych kontyngentów.

Polityka wschodnia Unii Europejskiej (UE)

- To ważne, że Europa mówi dziś jednym głosem. Drzwi dla Ukrainy pozostają otwarte. Ta historia nie zakończyła się na spotkaniu w Wilnie - powiedział Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do zakończonego w piątek Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, podczas którego nie doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

Współpraca na wielu płaszczyznach

Podczas delegacji omówiono także kwestie energetyczno-klimatyczne (m.in. podsumowano konferencję COP19 w Warszawie i przygotowania do COP21 w Paryżu), reformę Unii Gospodarczej i Walutowej oraz kwestie związane z unią bankową.


Zobacz także