Spotkanie Trio Prezydencji

Na zaproszenie premiera Donalda Tuska w poniedziałek do Warszawy przyjechali szefowie rządów Danii i Cypru – państw, które razem z Polską sprawować będą tzw. Trio Prezydencji w Radzie UE, od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.Polsko-duńsko-cypryjskie trio uzgodniło już wspólny program prac na 18 miesięcy, przez które kolejno będą przewodzić Unii. Wśród najważniejszych elementów wspólnego programu trzech Prezydencji znalazły się m.in. nowy budżet Unii Europejskiej, sytuacja w Afryce Północnej oraz Partnerstwo Wschodnie. – Będziemy chcieli solidarnie pracować na rzecz sprawnych negocjacji dotyczących unijnych pieniędzy, a więc wieloletnich ram finansowych – zaznaczył Donald Tusk. – Polska zacznie te negocjacje na początku naszej prezydencji, a Dania i potem Cypr będą kontynuowały negocjacje dotyczące budżetu wieloletniego – wyjaśnił.

– Negocjacje mogą być bardzo trudne, tym bardziej ważna jest więc ścisła współpraca krajów współtworzących Trio Prezydencji. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zagwarantować odpowiednią równowagę – zadeklarował premier Danii Lars Løkke Rasmussen. Współpraca będzie obecna także w innych elementach programu Trio Prezydencji. Zarówno prezydent Chrisofias jak i premier Rasmussen poparli polski pomysł, by jednym z priorytetów uczynić dalsze rozszerzanie Unii. – Z satysfakcją mogę stwierdzić, że Dania i Cypr podzielają polski punkt widzenia. Zgodziliśmy się, że aspiracje państw bałkańskich są uzasadnione – zapewnił szef polskiego rządu, dodając, że ma nadzieję, że do końca 2011 r. Traktat Akcesyjny podpisze Chorwacja.

Trzy kraje Trio Prezydencji mają też wspólnie pracować nad kwestią Afryki Północnej i napiętej sytuacji w tym regionie. Prezydent Cypru Dimitris Christofias przypomniał, że kolejne trzy Prezydencje będą wspólnie zajmowały się także walką z bezrobociem i ubóstwem. – Chcemy Europy, która będzie walczyła z ubóstwem, bezrobociem, aby żaden obywatel nie musiał ponosić ciężaru kryzysu, za który nie był sam odpowiedzialny – podkreślił.

– Cała trójka dzisiaj mogła z czystym sumieniem powiedzieć, że nasze państwa są dobrze przygotowane do sprawowania Prezydencji, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym – konkludował premier Tusk.


Zobacz także