Spotkanie premierów Polski i Łotwy: „Idziemy tą samą drogą”

Bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego, przyszłość UE współpraca energetyczna i gospodarcza – to główne tematy czwartkowych rozmów premier Beaty Szydło z premierem Łotwy Mārisem Kučinskisem.


Premier Łotwy wchodzi do Kancelarii Premiera, jest witany przez premier Beatę Szydło 1 z 10
fot. P. Tracz / KPRM

Bezpieczeństwo regionu i reforma UE po Brexicie

Idziemy tą samą drogą. Zarówno dla Polski, jak i Łotwy najważniejsze jest bezpieczeństwo w regionie i przetrwanie UE, znalezienie rozwiązań do przyjęcia dla wszystkich państw członkowskich tak, by po zmianach UE była silniejsza i się rozwijała – podkreślała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z  premierem Łotwy Mārisem Kučinskisem.

Jak dodała szefowa polskiego rządu, już w przyszłym tygodniu na szczycie UE w Malcie rozpoczną się rozmowy dotyczące zmian po rozpoczynającej się procedurze Brexitu, sposobu prowadzenia  negocjacji i priorytetów. Premier Beata Szydło zaznaczyła, że Polska widzi potrzebę rozmowy o reformach UE i podejmie taką debatę. Decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE dyktowana była zniechęceniem do niej. By uniknąć kolejnych rozłamów, musimy podjąć dyskusję na temat koniecznych zmian tak, aby UE utrzymała spójność, była płaszczyzną dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa w Europie oraz partnerem dla świata – mówiła.

Premier Beata Szydło oceniła, że decyzje podjęte w Warszawie dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki NATO są bardzo satysfakcjonujące dla Polski i Łotwy. Współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego i w dziedzinie bezpieczeństwa to nasz priorytet – przekonywała.

Polsko-łotewskie projekty infrastrukturalne, energetyka i oświata

Dla Polski Nord Stream 2, Opal to tematy, które konsekwentnie podnosimy na arenie międzynarodowej. Musi być jasne stanowisko Brukseli w sprawie Nord Stream 2. Nie zgadzamy się też na stanowisko w sprawie Opalu – mówiła premier Beata Szydło o niezależności energetycznej. Jak dodała Polska zabiega o wsparcie Łotwy w związku ze zmianami w pakiecie zimowym. Te zapisy nie są akceptowalne dla polskiej gospodarki, a chodzi o rozwój energetyki opartej o węgiel i emisję CO2. Nie zgadzamy się z dotychczasowymi decyzjami KE. Zwróciłam się do pana premiera o wsparcie Polski w tej debacie – poinformowała premier.

Wśród tematów polsko-łotewskich rozmów znalazły się również kwestie wschodnie (dotyczące Rosji, Białorusi, Ukrainy, Partnerstwa Wschodniego) oraz relacje dwustronne, z uwzględnieniem problematyki oświaty polskiej mniejszości na Łotwie. Premier Beata Szydło podziękowała łotewskiemu szefowi rządu za opiekę nad mniejszością polską na Łotwie, wspaniały klimat dla Polonii i wsparcie dla naszych rodaków.

Omawiane były też kwestie współpracy transportowej, w tym projekty Rail Baltica i Via Baltica oraz współdziałania w ramach formatu Europa Środkowo-Wschodnia - Chiny.


Zobacz także