Spotkanie premierów Polski i Czech

Czechy i Polska stoją na tym samym stanowisku – nie ma żadnej możliwości, żebyśmy byli przymuszani do przyjmowania migrantów – powiedział szef polskiego rządu podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Republiki Czeskiej Andrejem Babišem.


Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Andrej Babiš podczas uścisku dłoni. 1 z 8
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki nawiązał w tym kontekście do przyszłości Frontexu - unijnej agencji ochrony granic, której główna siedziba mieści się w Warszawie. Pokazujemy, jak ważna jest współpraca dotycząca ochrony granic ze strażą graniczną – zaznaczył. Wskazujemy też na niezasadność znaczącego poszerzenia kadrowego Frontexu. Mamy obawy, że nadmierne przesunięcie środków w tym kierunku, oznaczałoby zmniejszenie pieniędzy na politykę strukturalną, politykę rozwoju dróg czy rozwoju kolei – wyjaśnił. Mateusz Morawiecki dodał, że uchodźcom należy pomagać systemowo – w kraju pochodzenia.

Podczas spotkania premierzy Polski i Czech poruszyli także kwestię Brexitu. Staramy się znaleźć złoty środek, proponować równowagę pomiędzy interesami różnych stron, ze szczególnym uwzględnieniem interesów Polaków w Wielkiej Brytanii i interesów przedsiębiorców, bo na tym nam zależy – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Szefowie rządów rozmawiali również na temat budżetu Unii Europejskiej i polityki spójności. Zarówno wspólna polityka rolna, fundusze dla rolnictwa, fundusze na rozwój dróg, fundusze na rozwój kolei i wszystkie fundusze strukturalne muszą być utrzymane w interesie państw doganiających Europę Zachodnią – powiedział premier.


Zobacz także