Spotkanie premierów Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Japonii w Warszawie

– W czasach kryzysu to właśnie ta część Europy może być przykładem jak sobie z tym kryzysem radzić – podkreślił Donald Tusk. Premier zaznaczył, że wizyta szefa rządu Japonii i jego spotkanie z Grupą Wyszehradzką podkreśla znaczenie i potencjał Polski i regionu.


Posiedzenie plenarne premierów Polski, Japonii, Czech, Słowacji i Węgier 1 z 5
Maciej Śmiarowski/KPRM

Współpraca gospodarcza

Premier Tusk powiedział, że razem z premierami Czech, Słowacji i Węgier poinformowali premiera Japonii o możliwościach gospodarczych regionu. Zwrócił m.in. uwagę na fakt, że w ostatnich trzech latach, pomimo trwającego kryzysu, PKB krajów Grupy wzrosło o 2%, czyli dwukrotnie więcej niż średnia UE (1,1%).

- Relacje między UE a Japonią będą także zależały w dużym stopniu od tego, jak dobra i intensywna będzie współpraca między krajami Grupy Wyszehradzkiej, a ojczyzną naszego dzisiejszego gościa – powiedział.

Współpraca energetyczna

Szef polskiego rządu poinformował o możliwej współpracy energetycznej, która „zwiększy i urealni dywersyfikację koszyka energetycznego”. – Japonia jako państwo specjalizujące się w energetyce jądrowej, opartej na energii odnawialnej i czystym węglu to bardzo cenny przykład dla całej Grupy Wyszehradzkiej – zaznaczył.

Partnerstwo Wschodnie

Premier Japonii zapowiedział obecność na kolejnym Szczycie Partnerstwa Wschodniego Wysokiego Przedstawiciela Japonii. – Dla Japonii nasze starania na rzecz Partnerstwa Wschodniego i zbliżenia państw PW do UE są doceniane w Japonii i dla Japonii Grupa Wyszehradzka jest punktrem odniesienia co do współpracy z całym regionem – dodał.

W spotkaniu oprócz premiera Donalda Tuska i szefa japońskiego rządu Shinzo Abe, udział wzięli premierzy: Czech - Petr Neczas, Węgier - Viktor Orban i Słowacji - Robert Fico.


Zobacz także