Spotkanie premierów państw V4 z prezydentem Egiptu

Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych w Afryce Północnej – przekonywała we wtorek w Budapeszcie premier Beata Szydło. Spotkanie szefów rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji z prezydentem Egiptu Fatahem Al Sisim było pierwszym zorganizowanym przez węgierską prezydencję w ramach współpracy krajów V4.


Premier Beata Szydło w uścisku dłoni z premierem Węgier Viktorem Orbanem. 1 z 9
fot. P. Tracz/KPRM

Głównym tematem spotkania premierów krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz prezydenta Egiptu były nowe wyzwania bezpieczeństwa – walka z terroryzmem i nielegalną migracją. Podczas rozmów poruszyli także kwestie relacji UE-Egipt, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego oraz współpracy gospodarczej.

Bezpieczeństwo w regionie, walka z terroryzmem i nielegalną imigracją

Wyraziliśmy uznanie i poparcie dla stabilizacyjnej roli Egiptu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Wciąż jesteśmy zaniepokojeni działaniami tzw. Państwa Islamskiego i innych grup terrorystycznych na Półwyspie Synaj i w Libii – mówiła premier Beata Szydło. Uważamy, że konieczne są zdecydowane kroki wobec zagrożeń terrorystycznych i brutalnego ekstremizmu, także w kontekście przeciwdziałania nielegalnej migracji - dodała

Egipt jest ważnym partnerem w sferze monitorowania i kontroli nielegalnych migracji. Naszym wspólnym wyzwaniem i odpowiedzialnością jest wyeliminowanie handlu ludźmi i przemytu – oceniła premier Beata Szydło. Jak mówiła, szefowie rządów krajów V4 doceniają egipskie wysiłki zmierzające do ukrócenia działań grup przestępczych oraz zagwarantowania pomocy potrzebującym uchodźcom.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że kraje V4 popierają wysiłki egipskiego rządu zmierzające do osiągnięcia zrównoważonego wzrostu gospodarczego, sprzyjającego wszystkim grupom społecznym. Zachęcamy władze Egiptu do dalszych reform wewnętrznych oraz budowy otwartego i demokratycznego społeczeństwa – powiedziała.

Współpraca gospodarcza V4-Egipt

Dla wszystkich państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej Egipt jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych w Afryce Północnej – stwierdziła premier Beata Szydło. Jak mówiła, Fatah Al Sisi jest zainteresowany rozwojem wymiany handlowej i inwestycyjnej z krajami V4, które mogą wspomóc Egipt m.in. w jego modernizacji.

Bieżąca agenda europejska

Szefowie rządów krajów V4 wymienili wnioski z dyskusji na niedawnej Radzie Europejskiej oraz na marginesie tego szczytu. Jesteśmy zdeterminowani, aby nadal mówić jednym, silnym głosem w kwestiach tak fundamentalnych, jak reforma europejskiego systemu azylowego, spór z Komisją Europejską w kwestii relokacji imigrantów, czy kierunek prac dotyczących wolności delegowania pracowników i świadczenia usług na wspólnym rynku – podkreśliła premier Beata Szydło.


Zobacz także