Spotkanie premierów państw Europy Środkowej i Chin na Zamku Królewskim

Premier Donald Tusk otworzył spotkanie poświęcone zacieśnianiu współpracy gospodarczej, w którym uczestniczą premier Wen Jiabao oraz szefowie rządów Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier, a także wicepremierzy Albanii i Bułgarii.


- Kraje Europy Środkowej powinny stać się naturalnym partnerem dla Chin - powiedział Donald Tusk, otwierając spotkanie na Zamku Królewskim. Dodał, że biorąc pod uwagę możliwości wynikające z szybko rozwijających tego gospodarek tego regionu oraz dynamicznych procesów społecznych skala tej współpracy pozostaje nieadekwatna do rzeczywistego potencjału.

Oświadczenie Prasowe po Warszawskim Spotkaniu Szefów Rządów Państw Europy Środkowej oraz Chin >>>

Press Communiqué of the Warsaw Meeting between the Prime Ministers of China and Central European Countries >>>

Imponującymi nazwał premier propozycje szefa rządu Chin Wen Jiabao, które mają zintensyfikować współpracę z Europą Środkową. Tusk zapewnił, że Warszawa jest gotowa uczestniczyć we współfinansowaniu współpracy Chin z naszym regionem.

Premier zaprosił zarówno chiński rząd, jak i towarzyszące przedsiębiorstwa do skutecznego wykorzystywania możliwości współpracy z krajami Europy Środkowej. Podkreślił, że liczy na jeszcze większą otwartość Chin na produkty i usługi z naszego regionu. - Jestem pewien, że dzisiejsze Forum Gospodarcze i nasze spotkanie otworzy nowe perspektywy dobrej współpracy - powiedział szef polskiego rządu.- Chiny będą współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 roku - zapowiedział premier Chińskiej Republiki Ludowej.

Wen Jiabao podkreślił, że Chiny uznają zastrzeżenia krajów europejskich dotyczące nierównowagi handlowej i są gotowe do importowania większej liczby towarów z tego regionu oraz do ułatwienia uczestnictwa w wystawach i targach handlowych w Chinach. Zapewnił, że w najbliższej przyszłości jego kraj wyśle misje inwestycyjne i promocyjne do tego regionu Europy. Zadeklarował, że Chiny będą zachęcać swoje firmy do tworzenia specjalnych stref technologicznych i ekonomicznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu najbliższych pięciu lat.


Zobacz także