Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Sekretarzem Stanu USA Rexem Tillersonem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z Sekretarzem Stanu USA Rexem Tillersonem. O tematach dzisiejszych rozmów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował na konferencji prasowej Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.


Sekretarz Stanu Rex Tillerson i premier Mateusz Morawiecki - uścisk ręki. 1 z 10
fot. KPRM

Współpraca gospodarcza i kwestie bezpieczeństwa

Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, a także relacji dwustronnych oraz bieżącej współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych. Podczas rozmów poruszony został m.in. temat projektu gazociągu Nord Stream 2 - połączenia gazowego między Rosją, a Niemcami przez Morze Bałtyckie. Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson podkreślił m.in, że Polska i USA razem są przeciwne projektowi Nord Stream II. Spotkanie było także okazją do omówienia kwestii pogłębienia współpracy gospodarczej i rozszerzania amerykańskich inwestycji w Polsce a także współpracy przemysłów obronnych, oraz wzmocnienia obronności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO.

Wizyta jest potwierdzeniem zainteresowania Stanów Zjednoczonej regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Sekretarz Rex Tillerson podkreślał podczas dzisiejszej rozmowy znaczenie inicjatywy Trójmorza dla polityki amerykańskiej z czego bardzo się cieszymy– powiedział na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Stacjonowanie żołnierzy amerykańskich na terytorium naszego kraju daje Polakom poczucie bezpieczeństwa, za co jesteśmy wdzięczni. Chcemy by obecność ta, była coraz większa i była ona trwała – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Dodał, że Polska docenia zaangażowanie firm amerykańskich w proces modernizacji polskich sił zbrojnych i wyraził nadzieję, że toczące się rozmowy na temat systemów dozbrojenia polskiej armii zostaną wkrótce sfinalizowanie. Podkreślił także, że Polska liczy na zwiększenie współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi, a wzajemna współpraca, Polski i Stanów Zjednoczonych daje polskim firmom dostęp do nowoczesnych technologii i przyczynia się do rozwoju innowacji.

Stabilność energetyczna Europy

Przedmiotem rozmów była także kwestia energetyki. Podzielamy pogląd o konieczności dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do Europy m.in. poprzez eksport amerykańskiego skroplonego gazu LNG, a także rozwój projektów energetycznych, także w szerszych ramach inicjatywy Trójmorza – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Polska przedstawiła krytykę projektu Nord Strea 2 jako służącego wywieraniu nacisku geopolitycznego w tym regionie świata. Będziemy prosić naszych amerykańskich sojuszników za wsparcie naszych amerykańskich sojuszników w tym zakresie – mówił szef polskiej dyplomacji.

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson podkreślił, że Polska i USA razem są przeciwne Nord Stream II, który podkopuje całościowe bezpieczeństwo i stabilność energetyczną Europy, zapewniając Rosji jeszcze jedno narzędzie upolitycznienia energetyki. Nasz sprzeciw wynika ze wspólnego interesu strategicznego. Głęboko wierzymy, że Polska, która ma środki razem z całą Europą, żeby zdywersyfikować swoje zasoby energetyki, jest bardzo ważna dla długofalowego bezpieczeństwa Europy. Dlatego też wspieramy inicjatywy na rzecz rozwinięcia interkonektorów, celem osiągnięcia tego celu – podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Ścisłe więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson powiedział, że Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych oraz pogratulował Polsce, że już osiągnęła zobowiązanie do 2 proc. wydatków PKB na obronność.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz wyraził gotowość współpracy na forum ONZ oraz wspominając w tym kontekście, że Polska od 1 stycznia 2018 jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwrócił także uwagę, iż wizyta amerykańskiego szefa dyplomacji jest w pewien sposób symboliczna – odbywa się bowiem w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie wyraził także nadzieję na dalsze zacieśnienie dwustronnych stosunków pomiędzy oboma krajami.

Sekretarz Stanu USA przyleciał do Warszawy w piątek wprost z Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Polska stała się - obok Paryża, Londynu i szwajcarskiego Davos - jednym z celów wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w Europie. Wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona do Polski odbywa się z inicjatywy strony amerykańskiej.


Zobacz także