Spotkanie premier Szydło z Polakami mieszkającymi w USA

Chcę, żebyście wiedzieli, że zawsze w Polsce jest wasz dom. Polskie państwo będzie was wspierać – premier Beata Szydło zwróciła się do amerykańskiej Polonii. Szefowa rządu odwiedziła w sobotę Amerykańską Częstochowę w Doylestown w Pensylwanii. W spotkaniu z Polonią z jej udziałem uczestniczyło około 2,5 tysiąca osób. Spora część miała ze sobą biało-czerwone flagi.


Premier Beata Szydło w towarzystwie dzieci ubranych w stoje ludowe 1 z 16
fot. P. Tracz / KPRM

Chcemy, żebyście mieli państwo przekonanie, że jesteśmy jedną wielką polską rodziną, łączy nas Polska – mówiła premier na spotkaniu z Polonią w Amerykańskiej Częstochowie. Szefowa rządu wzięła udział we mszy świętej w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Zwiedziła również świątynię oraz okolice Sanktuarium.

Podczas wystąpienia kierowanego do Polonii premier podkreślała, że Polska jest w naszych sercach bez względu na to, gdzie mieszkamy. Wszyscy jesteśmy Polakami, bo wyrośliśmy z tej samej tradycji. Jak dodała jej rząd chce, by słowo Polska „kojarzyło się na całym świecie z najwspanialszymi sprawami i było dumnie wypowiadane.

Premier Szydło podziękowała Polakom na obczyźnie za wsparcie. Prezydent Andrzej Duda oraz rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął się bardzo trudnych spraw. Chcemy, by każdy obywatel, każda polska rodzina miała poczucie godnego życia. By Polska była państwem silnym swoimi wartościami, swoją kulturą. Państwem, które będzie emanowało swoją miłością i troską o obywateli na cały świat – mówiła Beata Szydło. Tylko praca i pokora może być najlepszym świadectwem naszego działania – zapewniała.

Dobra zmiana dla Polaków w Polsce i za granicą

Premier przypomniała, że Polska zmienia się na lepsze, a jej gabinet przygotował ambitny program rozwoju gospodarki. Przed nami wielka szansa. Jeżeli ją wykorzystamy, Polska będzie się szybciej rozwijała, Polacy będą więcej zarabiali, a polskie firmy będą więcej produkowały – mówiła premier. Jak dodała szefowa rządu jej priorytetem jest odbudowa polskiego przemysłu, tworzenie miejsc pracy oraz wspieranie mniej zamożnych regionów Polski powiatowej. Premier wyliczyła również szereg kompleksowych inicjatyw, które realizuje jej rząd w trosce o bezpieczeństwo obywateli. Wśród nich są Rodzina 500+ oraz nowy program mieszkaniowy.

Polityka oparta o dobro wspólne i wartości

Będziemy bronić swoich interesów konsekwentnie – przekonywała premier Beata Szydło. Jednocześnie dodała, że Polska jest aktywnym państwem na arenie międzynarodowej, które stoi w obliczu wielu wyzwań. Premier podkreślała potrzebę budowania wspólnoty, dialogu i współpracy: Polska może pokazać światu, że można myśleć o polityce w kategoriach dobra wspólnego opartego o wartości – zaznaczyła.

Amerykańska Częstochowa

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej to ulubione miejsce wiernych pielgrzymujących z wszystkich stron Stanów Zjednoczonych. Prowadzone przez ojców paulinów maryjne sanktuarium w Doylestown nazywane jest także duchową stolicą amerykańskiej Polonii. Rocznie przyjeżdża tutaj około 400 tysięcy osób. Jest to miejsce, które Polakom mieszkającym w USA przypomina Jasną Górę w Polsce. Tutaj spoczywa urna z sercem wielkiego polskiego kompozytora i męża stanu – Ignacego J. Paderewskiego. W pobliżu sanktuarium jest także klasztor zakonu Paulinów, cmentarz polonijny z pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i obelisk upamiętniający tragedię smoleńską. Są tam również popiersia gen. Władysława Andersa i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Doylestown słynie także z pomnika Ronalda Reagana i Jennie Gowaty. Pomnik z brązu upamiętnia udział prezydenta Reagana w Polsko-Amerykańskim festiwalu z 1984 r., na którym wygłosił przemówienie do 40 tysięcy osób.

Polacy poza granicami kraju – troska i pamięć

Jednym z priorytetów polityki obecnego rządu jest dbanie o kontakty z Polonią i repatriantami oraz realizowanie polityki historycznej. Poza granicami Polski mieszka ponad 18 mln Polaków. Największe skupisko Polonii - ok. 10 mln ludzi - znajduje się w Stanach Zjednoczonych, głównie w Chicago, Nowym Jorku i Detroit. Rząd Beaty Szydło chce, aby polityka polonijna realizowana była nie tylko dla Polonii, ale przede wszystkim z Polonią. Przywiązujemy wielką wagę do wspierania Polaków na całym świecie wszelkimi możliwymi kanałami, zarówno przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jaki i przez Senat i przez Sejm. Podtrzymujemy więzi z Ojczyzną Polaków żyjących za granicą. Dbamy także o lepsze wykorzystanie intelektualnego i ekonomicznego potencjału oraz współpracy polskiego państwa z Polonią. Zależy nam na tym, aby Polacy za granicą mieli poczucie stałej więzi oraz wpływu na to, co dzieje się w Polsce, a także by mogli realnie korzystać z przysługujących im praw. Priorytetowe znaczenie przypisujemy popularyzacji wiedzy o Polsce, jej historii, kulturze.

 


Zobacz także