Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem

Sytuacja Wielkiej Brytanii (UK) po Brexicie, kwestia zabezpieczenia praw Polaków w UK po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej (UE) oraz współpraca w ramach NATO – to główne tematy piątkowych rozmów polskiej premier z szefem brytyjskiego rządu. Premier Beata Szydło przy okazji szczytu NATO w Warszawie spotkała się z Davidem Cameronem.


Premier Szydło pokazuje drogę Davidowi Cameronowi 1 z 7
Fot. P. Tracz / KPRM

Referendum unijne w UK

Po referendum w sprawie Brexit premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił, że konserwatyści powinni wybrać nowego kandydata na premiera przed październikową konwencją partii. Na spotkaniu z szefem rządu Zjednoczonego Królestwa premier Beata Szydło podkreślała, że Polska szanuje decyzję obywateli UK. Wyraziła przy tym nadzieję, że Polska i Wielka Brytania będą szukać pragmatycznego i korzystnego dla obu stron rozwiązania regulującego relacje między Zjednoczonym Królestwem i UE.

Sytuacja polskich obywateli w Wielkiej Brytanii

Premier Beata Szydło w rozmowie z Davidem Cameronem omówiła przyszłość relacji dwustronnych z Wielką Brytanią i podkreślała wagę przestrzegania przez UK swobody przepływu osób. Zwróciła się przy tym do szefa brytyjskiego rządu z prośbą o szczególną wrażliwość i ochronę interesów polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Szczyt NATO w Warszawie

Spotkanie z premierem Davidem Cameronem na marginesie szczytu NATO w Warszawie było także okazją do omówienia współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szefowa polskiego rządu przedstawiła stanowisko Polski w  sprawie wzmacniania relacji euroatlantyckich, w tym w ramach relacji UE-NATO.


Zobacz także