Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Słowenii

Polityka regionalna, kwestie europejskie i przyszłość Unii Europejskiej po Brexicie – to główne tematy rozmów premier Beaty Szydło z premierem Miro Cerarem. Wtorkowe spotkanie szefów rządów było również okazją do wymiany zdań na temat bezpieczeństwa i stosunków dwustronnych.


Premier Beata Szydło i premier Słowenii na tle flag - uścisk dłoni 1 z 6
fot. P. Tracz / KPRM

Współpraca dwustronna i wyzwania UE

Nasze stosunki bilateralne są bardzo dobre. Liczę na to, że współpraca gospodarcza będzie się pogłębiała – podkreślała premier Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowenii Miro Cerarem. Jak dodała, współpraca ta ma dotyczyć m.in. przemysłu zbrojeniowego.

Polsko-słoweńskie rozmowy były także okazją do wymiany zdań na temat Brexitu i kryzysu migracyjnego. Jak zauważyła premier Beata Szydło, Polska i Słowenia mają podobne stanowiska w obu kwestiach. Stoimy na stanowisku, by warunki wynegocjowane z Wielką Brytania uwzględniały relacje na zasadzie partnerstwa i dobrej współpracy w obrębie gospodarki i obronności – mówiła premier. Odnosząc się do problemu kryzysu migracyjnego zaznaczyła, że należy go rozwiązywać tam, gdzie powstaje poprzez wzmacnianie granic zewnętrznych UE i udzielanie pomocy humanitarnej. Polska jest bardzo aktywna na tym polu. W tym roku rząd zwiększył środki na ten cel – dodała.

Bezpieczeństwo w regionie i NATO

Premier Beata Szydło przypomniała, że już wkrótce żołnierze polscy i słoweńscy będą współpracować na Łotwie. To wynik decyzji szczytu NATO w Warszawie. Zależy nam, by bezpieczeństwo regionu było coraz większe – mówiła szefowa polskiego rządu.

Obok kwestii bezpieczeństwa w ramach NATO premierzy Polski i Słowenii poruszyli także temat współpracy z Grupą Wyszehradzką.


Zobacz także