Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Estonii

Polska i Estonia to dwa państwa w Unii Europejskiej, które mają wspólne cele do zrealizowania – przekonywała premier Beata Szydło. Szefowa polskiego rządu spotkała się w środę z premierem Estonii Taavi Rõivasem. Tematem rozmów były m.in. oczekiwane rezultaty szczytu NATO w Warszawie.


Premierzy Polski i Estonii - uścisk dłoni 1 z 4
fot. P. Tracz / KPRM

W przeddzień szczytu NATO w Warszawie

Estonia jest dla Polski nie tylko ważnym partnerem gospodarczym, politycznym czy w wymiarze bezpieczeństwa. Po dzisiejszym dniu możemy potwierdzić, że łączącą nas silne więzi przyjaźni – podkreślała premier Beata Szydło podczas oświadczenia dla prasy wygłoszonego wspólnie z estońskim szefem rządu.  Jak dodała premier w centrum środowych rozmów znalazł się nadchodzący szczyt NATO. Zależy nam na tym, by ustalenia szczytu potwierdzały to, że bezpieczeństwo Europy, w tym naszego regionu – Polski i Estonii - były wzmocnione. Mamy ambitne cele i wierzymy, że szczyt NATO w Warszawie przyniesie dobre efekty – mówiła premier Szydło.

Polsko-estońska współpraca gospodarcza i wspólne stanowisko w sprawie Brexit

Wspólne projekty infrastrukturalne finansowane w ramach środków z UE, w tym m.in. projekt Via Baltica, były również tematem polsko-estońskich rozmów. Jak podkreśliła premier Szydło Polska chce wyznaczać nowe pola współpracy i może wzorować się na Estonii m.in. w kwestii rozwoju e-administracji, cyfryzacji czy nowoczesnych technologii.

Podczas  polsko-estońskiego spotkania poruszane były również kwestie dotyczące  współpracy w zakresie bezpieczeństwa, obrony i Partnerstwa Wschodniego. Wśród tematów rozmów znalazły się także zagadnienia związane z bieżącą agendą europejską, w tym temat kryzysu migracyjnego oraz największego wyzwania stojącego obecnie przed UE, jakim jest referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Mamy jednakowe stanowisko, by wielka Brytania pozostała w UE. To niezwykle ważne dla rozwoju stabilności i trwałości UE oraz perspektywy gospodarczej – stwierdziła premier Beata Szydło. 


Zobacz także