Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Davidem Cameronem

„Wielka Brytania jest dla Polski partnerem strategicznym” – mówiła premier Beata Szydło przed rozpoczęciem spotkania z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davidem Cameronem. Wśród tematów piątkowych rozmów w Kancelarii Premiera są m.in. brytyjskie postulaty dotyczące reformy UE, kwestia Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii oraz przygotowania do szczytu NATO w Warszawie.


Premier Beaty Szydło z premierem Davidem Cameronem - uścisk dłoni 1 z 8
Fot: P. Tracz / KPRM

Brytyjskie postulaty reformy Unii Europejskiej

Dla Polski, polskiej gospodarki i polityki niezwykle istotne jest, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej – mówiła premier Beata Szydło. Dodała, że przychyla się do propozycji premiera Camerona dotyczących usprawnienia konkurencyjności i odbiurokratyzowania UE. Również propozycja nadania odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym w Unii Europejskiej cieszy się poparciem polskiego rządu.

Jednocześnie, zdaniem Beaty Szydło, zagadnieniem wymagającym negocjacji i doprecyzowania są kwestie równego traktowania Polaków obecnie pracujących w Zjednoczonym Królestwie. Chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i takie same szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii – mówiła polska premier i podkreśliła, że będzie to temat, który będzie najszerzej dyskutowany podczas spotkania.

Kwestie bezpieczeństwa

Nawiązując do przygotowań do lipcowego szczytu NATO w  Warszawie, premier Beata Szydło podkreśliła, że chcemy, żeby nasze postulaty wspierania wschodniej flanki były również wzięte pod uwagę i żeby Wielka Brytania nas wspierała w tych propozycjach. Jak dodała, jest to niezwykle istotne, nie tylko dla bezpieczeństwa Polski, ale i całej Unii Europejskiej. 

Premier Beata Szydło mówiła również, że już wczoraj na konferencji w Londynie omawiane były wyzwania stojące przed Europą, m.in. sytuacja w Syrii, a także zagadnienia dotyczące kryzysu migracyjnego,  które stanowić będą tematy lutowej Rady Europejskiej.

Spotkanie w Warszawie odbywa się z inicjatywy strony brytyjskiej. To druga w odstępie dwóch miesięcy wizyta premiera Davida Camerona w Polsce - poprzednia miała miejsce w dniach 9-10 grudnia 2015 roku.


Zobacz także