Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Davidem Cameronem

"Wierzę, że Wielka Brytania i Polska są w stanie przekonać UE do dobrych rozwiązań, które będą służyły obywatelom całej Europy” – powiedziała w czwartek szefowa polskiego rządu po spotkaniu z premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davidem Cameronem. Wśród tematów rozmów znalazły się m.in. kwestia reformy UE i polityka bezpieczeństwa.


Uścisk dłoni premierów. W tle flagi: Polski, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej 1 z 12
fot. P. Tracz/KPRM

Wielka Brytania to ważny partner Polski, zarówno w relacjach dwustronnych, jak i w UE i NATO – powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu. Łączy nas szczególna wrażliwość w kwestii wspólnego rynku i więzi transatlantyckich - dodała.

Szefowa polskiego rządu poinformowała, że rozmowy dotyczyły propozycji Wielkiej Brytanii dotyczących reformy UE. Ważne jest to, że w wielu kwestiach nasz punkt widzenia jest zbieżny. Zgadzamy się jeśli chodzi o kwestie zarządzania gospodarczego, konkurencyjności i suwerenności – mówiła.

Premier Szydło zapewniła, że Polsce zależy na tym, by Wielka Brytania nadal była członkiem UE. To bardzo ważne dla Polski, ale też dla Wielkiej Brytanii. Rozumiemy zatem postulaty, z którymi przyjeżdża premier Cameron. Deklarujemy bardzo dużą otwartość do rozmowy i dyskusji – powiedziała.

Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że wątpliwości strony polskiej dotyczą zmian traktatowych, które wiązałyby się z długim okresem ratyfikacji w krajach członkowskich i ryzykiem fiaska reform. Zgodziliśmy się, że tutaj potrzebna jest rozmowa - dodała.

Premier Beata Szydło: nie ma pełnej zgody z Wielką Brytanią w sprawie zasiłków

W kwestii ograniczania przez Wielką Brytanię zasiłków dla imigrantów z UE, między Polską a Londynem nie ma pełnej zgody - oświadczyła premier Szydło. Wyraziła nadzieję, że w przyszłości uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Rozumiemy i akceptujemy prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania takich decyzji, które są suwerennymi jeśli chodzi o realizację polityki socjalnej i społecznej państwa. Natomiast chcemy, szanując zasadę wolnego przepływu osób w Unii Europejskiej, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego i będzie jednocześnie szanowało zasadę wolnego przepływu osób – dodała szefowa polskiego rządu.

Swoboda przepływu osób to jeden z filarów europejskiej integracji - bardzo ważny dla Polski. Będziemy przekonywali naszych partnerów, by ta zasada została utrzymana – podkreśliła premier.

Wizyta premiera Wielkiej Brytanii

Wizyta odbyła się z inicjatywy strony brytyjskiej, w ramach cyklu spotkań premiera Camerona z głównymi partnerami europejskimi w sprawie postulowanych przez Wielką Brytanię reform Unii Europejskiej. Program wizyty obejmował kolację roboczą w środę oraz kolejne spotkanie w czwartek.

Szefowa polskiego rządu poinformowała, że przedmiotem rozmowy były także kwestie bezpieczeństwa, m.in. szczyt NATO w Warszawie. To pierwsza z cyklu naszych rozmów. Umówiliśmy się na kolejne rozmowy na początku przyszłego roku – zaznaczyła premier Beata Szydło.


Zobacz także