Spotkanie premiera z wiceprezydentem RPA

W piątek Donald Tusk i Kgalema Motlanthe rozmawiali o współpracy handlowej, naukowej, transportowej, a także o kryzysie na Ukrainie.


Premier Donald Tusk wraz z wiceprezydentem Republiki Południowej Afryki. W tle reprezentacja Wojska Polskiego. 1 z 12
Fot. M. Śmiarowski/KPRM

Premier przypomniał swoją zeszłoroczną wizytę w Republice Południowej Afryki. Podkreślił ostatni wzrost obrotów handlowych między państwami. Premier zwrócił uwagę, że rzadko zdarza się, aby rozmowy na poziomie szefów państw i rządów, ministrów i przedsiębiorców przynosiły tak natychmiastowy efekt.

Polski premier rozmawiał także z wiceprezydentem RPA na temat możliwości inwestycyjnych polskich firm w Republice Południowoafrykańskiej. W ramach współpracy bilateralnej omówiono również możliwości kooperacji w sektorze transportowym oraz gospodarki morskiej, a także rozwój współpracy naukowej.

Rozmawiano również na temat rozwiązania kryzysu ukraińsko-rosyjskiego.

- Świat wartości, które prezentował Nelson Mandela jest bardzo bliski także Europejczykom, a szczególnie Polakom - mówił premier, wspominając dziedzictwo zmarłego niedawno południowoafrykańskiego bohatera walki o wolność, laureata pokojowej nagrody Nobla i prezydenta.

Zacieśnianie współpracy gospodarczej Polska - RPA
 

Premier zwrócił uwagę na udział w wizycie grupy przedsiębiorców z RPA. Podkreślił, że obiektem ich zainteresowania oprócz tradycyjnych sektorów współpracy, jak sektor rolno-spożywczy, są także miasta nadbrzeżne w kontekście gospodarki morskiej.

Program GO AFRICA
 

Premier przypomniał też realizowany projekt GO AFRICA, który ma na celu otwarcie Polski na bliższą współpracę z państwami kontynentu afrykańskiego. Donald Tusk podkreślił, że RPA odgrywa tu kluczową rolę.

Polski rząd podchodzi strategicznie do ekspansji gospodarczej na rynki afrykańskie. Od 2013 roku realizowany jest program „Go Africa!”, którego celem jest ułatwienie rozwijania relacji gospodarczych oraz promowanie eksportu naszych produktów. Afryka jest wyjątkowo atrakcyjnym regionem, biorąc pod uwagę kurczące się rynki tradycyjnych partnerów gospodarczych Polski.

Projekt „Go Africa!” jest częścią procesu internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Szacuje się, że w najbliższych dwóch latach 7 na 10 najszybciej rozwijających się gospodarek świata będzie pochodziło z Afryki.


Zobacz także