Premier Litwy w Polsce

Donald Tusk rozmawiał z Algirdasem Butkevičiusem o kwestiach energetycznych, sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, zbliżającej się litewskiej prezydencji w Radzie UE i szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.


Donald Tusk z premierem Litwy Algirdasem Butkevičiusem podczas konferencji prasowej 1 z 8
Maciej Śmiarowski/KPRM

- Obaj prezentujemy podobny punkt widzenia na wzajemne relacje - powiedział Donald Tusk po spotkaniu z premierem Litwy. - Bardzo otwarcie przypomnieliśmy sobie agendę tego, co bywało kłopotem w relacjach polsko-litewskich - dodał szef polskiego rządu.

Donald Tusk przypomniał, że premier Litwy już na początku swojego urzędowania podkreślił, że ważne są dla niego relacje litewsko-polskie. Szef polskiego rządu wyraził nadzieję, że najbliższy czas wzajemnych relacji będzie lepszy niż we wcześniejszych latach.

Premier Polski potwierdził zainteresowanie obu stron projektem połączenia gazowego. Dodał, że ta inwestycja o wartości setek milionów euro ma realne szanse na uzyskanie finasowania z dodatkowych środków unijnych.

Wśród tematów rozmów znalazła się także litewska prezydencja w Radzie UE i szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. - Litwa może liczyć na każdą pomoc ze strony Polski, jeżeli będzie zainteresowania - zadeklarował Donald Tusk przypominając doświadczenia naszego kraju przy tych dwóch projektach.

Premier Litwy podkreślił, że zawsze uważał Polskę za strategicznego partnera Litwy. W związku z sytuacją mniejszości polskiej na Litwie, Algirdas Butkevičius przypomniał, że została powołana przez rząd litewski grupa robocza, która ma za zadanie do 1 marca br. rozważyć wszystkie kwestie problematyczne i już w marcu zgłosić wnioski rządowi. Dodał, że obecnie sam program rządu przewiduje podjęcie wielu działań w tym zakresie.

Premier Litwy przebywa w Warszawie z jednodniową wizytą.


Zobacz także