Spada liczba wypadków drogowych

Premier Ewa Kopacz podczas wizyty w Legionowie zaprezentowała najnowsze statystyki dotyczące wypadków na polskich drogach. Zapowiedziała także, że jeszcze w tym tygodniu w Sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą, która pozbawi m.in. posłów, senatorów i prokuratorów, możliwości zasłaniania się immunitetem przy wykroczeniach drogowych.


Ewa Kopacz jedzie pociągiem, za oknem Stadion Narodowy 1 z 6
Maciej Śmiarowski / KPRM

Pierwsze efekty nowych przepisów: spada liczba wypadków

W środę szefowa rządu wspólnie z wiceministrem infrastruktury i rozwoju Pawłem Olszewskim odwiedziła Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Premier poinformowała, że obowiązująca od maja ustawa nakładająca wysokie kary na osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego, przynosi już pierwsze rezultaty. W czerwcu 2015 r. na polskich drogach zginęło 199 osób. W porównaniu z czerwcem zeszłego roku to mniej o 76 osób. W tym czasie liczba wypadków drogowych zmniejszyła się o 600 – podkreśliła Ewa Kopacz. Życie ludzkie nie ma ceny. Nowe przepisy sprawiają, że na drogach czujemy się bezpieczniej – oceniła.

100 mld na budowę dróg krajowych

Ewa Kopacz zaznaczyła, że rząd chce także realizować Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Na ten plan wydamy ponad 100 mld zł – powiedziała premier. Będziemy również modernizować niebezpieczne miejsca na drogach. Przeznaczyliśmy na to od 300 do 600 mln zł od 2016 r.– dodała szefowa rządu.

Samorządy będą mogły również korzystać z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2020. Jego wartość to 5,5 mld zł. W jego ramach samorządy będą mogły uzyskać środki na modernizację ponad 11 000 km dróg w wymiarze lokalnym.

Posłowie zapłacą mandaty

Szefowa rządu poinformowała ponadto, że w najbliższy piątek Sejm przegłosuje ustawę, która pozbawi możliwości zasłaniania się immunitetem przy wykroczeniach drogowych m.in. posłów, senatorów i prokuratorów. Na drogach nie ma równych i równiejszych. Jeśli ktoś stanowi zagrożenie, to musi ponieść konsekwencje – zaznaczyła.

Premier Ewa Kopacz przypomniała, że rząd będzie chciał także pozbawić samorządy możliwości używania fotoradarów mobilnych. 


Zobacz także