Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – to realna pomoc dla osób starszych

Życie i zdrowie każdego obywatela jest dla nas niezwykle ważne. W sposób szczególny musimy jednak zadbać o seniorów, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Z myślą o nich powstały godziny dla seniora oraz Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w akcji wesprzyj seniora, zachęcając jednocześnie innych do działania. 


Widok zza pleców premiera na seniorkę i drzwi do mieszkania. 1 z 4
Fot. Adam Guz / KPRM

Epidemia koronawirusa nie zwolniła nas z obowiązku bycia przyzwoitym. Trudne czasy wymagają od nas więcej i stanowią test solidarności – podkreślił Premier Mateusz Morawiecki. Proste odruchy serca urastają dziś do rangi ratujących życie i mogą stanowić granicę między życiem i śmiercią. Pamiętajmy o tym i pomagajmy naszym seniorom - zaapelował szef rządu.

Apelujemy do seniorów o ostrożność

Seniorze, ogranicz wyjścia z domu do minimum. Poproś o pomoc bliskich lub sąsiadów. Jeśli musisz wyjść, skorzystaj z godzin dla seniora. Zrób zakupy w sklepie, drogerii lub aptece w godzinach 10:00-12:00 od poniedziałku do piątku. Pamiętaj, że to czas na zakupy dla osób powyżej 60. roku życia. Przede wszystkim jednak – zasłaniaj nos i usta oraz zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Inicjatorem i koordynatorem działań Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Program skierowany jest do osób po 70 roku życia. Osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią +22 505 11 11. Wolontariusze, którzy współpracują z ośrodkami pomocy społecznej dostarczą do domu seniora niezbędne produkty lub wyjdą z psem na spacer. W pomoc włącza się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Solidarność w czasie pandemii – już niemal 6 tys. wolontariuszy zaoferowało pomoc

Swoją pomoc w dostarczaniu wsparcia seniorom w ramach programu zadeklarowały firmy m.in. Orlen, KGHM, , Lotos, Pekao, a także PZU, który obsługuje infolinię

Zaangażowanych jest także blisko 60 organizacji młodzieżowych, to m.in. Młodzi dla Polski, Studenci dla Rzeczypospolitej, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W sumie do programu, do tej pory przystąpiło blisko 5,8 tys. wolontariuszy. Na infolinię z prośbą o pomoc zadzwoniło ponad 7,8 tys. seniorów. Chcemy, żeby to wsparcie trafiało do osób starszych jak najszybciej.

W jaki sposób działa program?

Krok 1

Senior dzwoni na infolinię i informuje, że decyduje się pozostać w domu dla własnego bezpieczeństwa – infolinia odsyła sprawę z numerem telefonu do właściwej gminy i lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

Krok 2

Gmina kontaktuje się z seniorem i ustala potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wizyta u lekarza, wyprowadzenie psa)

Krok 3

Gmina prowadzi wykaz (listę) seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą.

Dołącz do akcji #Wspierajseniora

Chcesz wesprzeć seniora? Masz czas i chęci, aby zrobić zakupy osobie potrzebującej, umówić wizytę u lekarza lub wyprowadzić psa na spacer? Wejdź na stronę www.wspierajseniora.pl i wypełnij formularz lub osobiście zgłoś się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej w Twoim mieście. Wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 18. rok życia.

 


Zobacz także