Sejm: Premier Mateusz Morawiecki o programie „Emerytura+”

Podczas 79. posiedzenia Sejmu, premier zaapelował o jednogłośne poparcie dodatkowego wsparcia dla emerytów i rencistów tzw. Emerytury+. Zgodnie z przedstawionym przez rząd projektem, w tym roku wszyscy emeryci i renciści otrzymają dodatkową emeryturę w wysokości 1100 zł brutto. Wsparcie będzie wypłacone automatycznie, bez zbędnych formalności, niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń. Dodatkowa emerytura trafi do przeszło 9,8 mln seniorów, w tym blisko 7 mln emerytów i ponad 2,5 mln rencistów.


Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia w sejmie. 1 z 4
Fot. Adam Guz / KPRM

Szef rządu podkreślił, że w celu poprawy sytuacji emerytów i ich bezpieczeństwa finansowego w 2019 r. realizowane jest po raz pierwszy od 30 lat potrójne działanie na rzecz seniorów: kwotowa waloryzacja emerytur, obniżony PIT i świadczenie Emerytura+. Jak dodał, przez to wzmocnienie finansowe rząd chce zagwarantować godną jesień życia.

To dla nas program fundamentalny, program społeczny, dlatego proszę, żeby niezależnie od barw politycznych mieć na względzie dobro obywateli i poprzeć ten program – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Ze świadczenia skorzystają osoby w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, inwalidzi i renciści wojenni oraz osoby pobierające kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, czy renty socjalne.


Zobacz także