Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra środowiska

Podczas sejmowej dyskusji nad odwołaniem ministra Henryka Kowalczyka premier Mateusz Morawiecki odniósł się do wątpliwości, jakie pojawiły się w kontekście programu Czyste Powietrze.


Wystapienie ministra Henryka Kowalczyka w Sejmie. 1 z 5
Fot. Adam Guz / KPRM

Od trzech lat realizujemy konkretny program, w oparciu o jakość paliw, kotłów, termomodernizację, dopłaty dla osób najbardziej potrzebujących, zmianę paliw na bardziej ekologiczne, czy promocję energetyki odnawialnej – zaznaczył szef rządu.

Odpowiadając na zarzuty opozycji, premier przypomniał, że pierwsze regulacje dotyczące m.in. jakości kotłów i jakości paliw pojawiły się dopiero w czasie rządów PiS, w 2017 r.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, program termomodernizacji jest realizowany ze środków budżetowych, ale Polska rozmawia w UE, aby w przyszłej perspektywie finansowej mógł on dotyczyć jak największej liczby osób.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że w programie Czyste Powietrze zebrano już 67 tys. wniosków na ponad 1,5 mld zł. Jak zaznaczył minister, programy rządu PO-PSL, np. Prosument, miały 10-krotnie mniejszy zasięg. Przez nasze 2-3 lata zrobiliśmy 10 razy więcej dla czystego powietrza niż poprzedni rząd przez 8 lat – stwierdził Henryk Kowalczyk.


Zobacz także