Rzecznik rządu o spotkaniu szefów państw i rządów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego

18 czerwca 2020 r. Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w wideokonferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Z powodu pandemii COVID-19, wcześniej zaplanowany Szczyt Unia Europejska-Partnerstwo Wschodnie, został przeniesiony na 2021 r.


Flaga UE.

Polska jako największy i najsilniejszy kraj w regionie dąży do współpracy i zacieśnienia relacji Unii Europejskiej z partnerami z Europy Wschodniej. Wideokonferencja Partnerstwa Wschodniego, które powstało 11 lat temu z inicjatywy Polski i Szwecji, będzie okazją do potwierdzenia strategicznego znaczenia polityki Partnerstwa Wschodniego, a także dyskusji nad długoterminowymi celami w kontekście przyszłorocznego szczytu.

Wśród kluczowych kwestii, które zostaną poruszone podczas rozmów, będzie m.in. Pakiet Mobilności, przyszła współpraca w przeciwdziałaniu ewentualnej drugiej fali epidemii koronawirusa, na którą jesteśmy dużo lepiej przygotowani. Premier Morawiecki podkreśli także, że rosnące powiązania gospodarcze między Unią Europejską a Partnerstwem Wschodnim wymagają ogromnych inwestycji w infrastrukturę transportową, cyfrową i energetyczną. Polska wspiera rozwój infrastruktury komunikacyjnej w różnych kierunkach, w tym Północ-Południe.

Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu premiera Mateusza Morawieckiego


Zobacz także