Rząd przyjął projekt o rocznym urlopie dla rodziców

Rada Ministrów zaakceptowała bardzo korzystne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Ma być roczny płatny urlop na dziecko. Będzie on dostępny dla wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2013 r.


Mama z dzieckiem w wózeczku czeka na spotkanie z premierem 1 z 19
Maciej Śmiarowski/KPRM

Wsparcie dla rodzin premier zapowiedział w tzw. drugim exposé. Polityka prorodzinna to jeden z priorytetów rządu na drugą kadencję.

Od 17 czerwca 2013 r. urlop po urodzeniu dziecka ma być wydłużony z 6 miesięcy do roku. Stanie się to możliwe dzięki wydłużeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wprowadzeniu nowego urlopu rodzicielskiego. Obydwa urlopy rodzice będą mogli dzielić między siebie. Możliwe też będzie łączenie pracy na część etatu (nie więcej niż pół) z korzystaniem z tych urlopów. Zmiany dotyczą także wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w przypadku korzystania z urlopów i sposobu wnioskowania o nie.

Nowe przepisy umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka. Matka i ojciec, po uwzględnieniu sytuacji rodzinnej i zawodowej, będą mogli zdecydować, które z nich zaopiekuje się dzieckiem i przez jaki czas. Będą też sprzyjać częstszemu wykorzystywaniu urlopów przez ojca, co przyczyni się do postrzegania matki i ojca jako równorzędnych, wartościowych pracowników. Zapewnią rodzicom nie tylko niezbędną opiekę nad niemowlakiem, ale także jej łączenie z pracą.


Zobacz także