Rusza budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu

Premier Ewa Kopacz wzięła udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Rząd przeznaczył na dofinansowanie inwestycji 800 mln zł z budżetu państwa.


Premier Ewa Kopacz, przedstawiciele samorządu i uniwersytetu biją brawo 1 z 5
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

To inwestycja na miarę szpitali uniwersyteckich, które otwierane są teraz w Hiszpanii czy Francji – zaznaczyła szefowa rządu. „Nie mamy się czego wstydzić w Europie. Posiadamy infrastrukturę na bardzo wysokim poziomie” – dodała.

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że budowa nowej siedziby szpitala jest doskonałym przykładem, jak odpowiedzialny rząd może łączyć bardzo duże pieniądze europejskie z zaangażowaniem środków budżetowych.

Szefowa rządu zaznaczyła, że nowy szpital będzie nie tylko miejscem leczenia chorych, ale także kształcenia przyszłych lekarzy. Wyraziła nadzieję, że władze Uniwersytetu zrobią wszystko, aby inwestycja została zakończona w terminie.

Wierzę, że inwestycja będzie perełką zdrowotną kraju – podkreśliła Ewa Kopacz.

Nowa inwestycja w liczbach

Planowany termin zakończenia budowy nowej siedziby szpitala to 2019 r. Inwestycja będzie posiadać 925 łóżek, 24 sale operacyjne, 27 poradni specjalistycznych, 47 gabinetów zabiegowych. Wartość kosztorysowa szpitala wynosi 1,2 mld zł – w tym środki z budżetu państwa – 800 mln zł. Zarząd Województwa Małopolskiego zobowiązał się zapewnić środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na wyposażenie szpitala w wysokości 60 mln euro.


Zobacz także