Rusza "Anakonda 12"

Rozpoczęły się największe ćwiczenia polskiej armii - "Anakonda 12". Bierze w nich udział blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz 2,3 tys. jednostek sprzętu.


"Anakonda 12" to największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP z udziałem żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia i Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo podczas ćwiczenia doskonalona będzie współpraca z organami administracji państwowej.

Spadochroniarze podczas ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim
Spadochroniarze podczas ćwiczeń na poligonie w Drawsku Pomorskim (fot. MON)

W sumie w ćwiczeniach bierze udział blisko 11,5 tys. żołnierzy oraz 2,3 tys. jednostek sprzętu, w tym m.in. ponad 150 czołgów i transporterów opancerzonych, 24 samoloty, 30 śmigłowców oraz 20 okrętów.

Całością będzie kierowało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. W tym roku, po raz pierwszy w historii ćwiczeń „Anakonda”, wezmą w nich udział żołnierze armii Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód.

Głównym celem ćwiczenia "Anakonda 12", na czele którego stoi gen. broni Edward Gruszka, jest sprawdzenie dowództw, sztabów i żołnierzy w zakresie planowania, organizowania i prowadzenia działań obronnych na terenie kraju w ramach operacji połączonej z udziałem sił sojuszniczych.

Scenariusz ćwiczenia zakłada pojawienie się roszczeń terytorialnych ze strony państw sąsiadujących, które w efekcie prowadzą do wystąpienia konfliktu zbrojnego. Siły Zbrojne muszą poradzić sobie z zaistniałym zagrożeniem i skupić się na obronie własnego terytorium. Epizody ćwiczenia będą realizowane w dzień i w nocy na poligonach i w centrach szkolenia w Drawsku, Orzyszu, Ustce, a także na akwenach morskich Marynarki Wojennej.

Sojusznicze ćwiczenie "Anakonda 12" potrwa do 27 września.


Zobacz także