Polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe

Wspólna organizacja zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r., tematy energetyczne oraz infrastruktura transportowa pomiędzy obydwoma państwami, a także agenda unijna - o tym rozmawiał Donald Tusk z premierem Robertem Fico.


Premierzy Donald Tusk i Robert Fico przed spotkaniem 1 z 11
Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM

- Synergia jak powstaje w regionie przynosi coraz więcej pozytywnych efektów – mówił Donald Tusk po spotkaniu z Robertem Fico. - Kiedy łączymy swoje wysiłki, nasz głos jest nie tylko wysłuchiwany, ale nasze postulany respektowane - dodał. Przykładem takiej współpracy było uzyskanie oczekiwanego poziomu finansowania polityki spójności w czasie negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych UE.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2022 r.

- Doświadczenia polskie i słowackie organizowania dużych imprez sportowych są wyłącznie pozytywne - mówił premier. Donald Tusk podkreślił, że nie ma żadnego powodu, aby myśleć, że Polska i Słowacja nie skorzysta na zorganizowaniu igrzysk zimowych.

Premier podkreślił, że w jego ocenie mamy realne szanse uzyskania organizacji tej imprezy. - Będziemy w stanie przygotować igrzyska zgodnie z wymogami ochrony środowiska i oszczędności - mówił szef polskiego rządu.

Infrastruktura transportowa

Mówiąc o kwestiach transportowych premier zadeklarował, że ministrowie transportu obu państw otrzymali jednoznaczne rekomendacje w sprawie jak najszybszego opracowania planów połączenie autostradowego łączącego Polkę i Słowację w Zwardoniu – Skalite.

Energetyka

Premierzy rozmawiali również o kwestiach energetycznych. - Jestem przekonany, że interkonektor gazowy między Słowacją a Polską powstanie szybciej niż się spodziewaliśmy - mówił premier. Tematem była także energetyka jądrowa.

Polska żywność na Słowacji

Jednym z tematów rozmów premierów oraz ministrów rolnictwa jest kwestia polskiej żywności importowanej na Słowację.

- Wiem, że kilka wątpliwości pojawiło się w sprawie polskiej żywności na Słowacji. My jesteśmy po to, aby to wyjaśnić - mówił premier.

Na początku spotkania Donald Tusk przekazał premierowi Robertowi Fico kosz z ekologiczną polską żywnością. W koszyku był m.in. miód pitny i zwykły, kiełbasa krakowska, kabanosy, śliwka nałęczowska, ciastka owsiane, chrzan delikatesowy i  jajko marcepanowe.

- Uzyskaliśmy zgodność co do sprawdzanie nieprawidłowości – mówił Donald Tusk. Premier podkreślił, że jakość polskiej żywności nie odbiega od jakości innych największych producentów w Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, czy Francja.

W czasie konsultacji międzyrządowych rozmowy dwustronne prowadzili równocześnie ministrowie spraw zagranicznych, rolnictwa, środowiska, sportu, transportu oraz wiceministrowie gospodarki obu państw.


Zobacz także