Rozmowa telefoniczna premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu

Kwestie bieżącej agendy międzynarodowej oraz strategiczne relacje Polski i Izraela były głównymi tematami rozmowy premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu.


Flaga Izreala

Rozmowa z inicjatywy premiera Izraela była okazją do złożenia osobistych gratulacji dla nowego premiera Polski oraz omówienia bieżącej agendy międzynarodowej. Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest konsultowana w sprawach, które są procedowane na tym forum. Ponadto obaj rozmówcy podkreślili bardzo dobre relacje dwustronne, których wymiar strategiczny podkreśla stały mechanizm konsultacji międzyrządowych. Podkreślono także skoncentrowanie współpracy gospodarczej obu państw w takich dziedzinach jak innowacje i wysokie technologie oraz współpraca przemysłu obronnego.

Ostatnie konsultacje międzyrządowe odbyły się 22 listopada 2016 r. w Jerozolimie. Podczas spotkania m.in. zawarto umowę o zabezpieczeniu społecznym. 19 lipca 2017 r. w Budapeszcie odbyło się pierwsze w historii spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela. Uzgodniono pogłębienie współpracy w zakresie spraw gospodarczych, nauki i technologii oraz gotowość do kontynuowania dialogu V4+Izrael na szczeblu szefów rządów.


Zobacz także