Rozmowa premierów Polski i Wielkiej Brytanii

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę telefoniczną z premier Zjednoczonego Królestwa Theresą May. Tematem były przygotowania do niedzielnego szczytu Rady Europejskiej, w czasie którego ma zostać sfinalizowane porozumienie regulujące zasady opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.


Budynek KPRM.

Premier May podziękowała szefowi polskiego rządu za działania podejmowane w celu wypracowania kompromisu między Zjednoczonym Królestwem a pozostałymi państwami Unii. Jak wskazała, porozumienie jest najlepszym z możliwych do osiągnięcia. Szefowa brytyjskiego rządu poinformowała też premiera Morawieckiego, że na sobotę planuje dodatkowe rozmowy z przewodniczącymi Komisji Europejskiej oraz Rady Europejskiej.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że Wielka Brytania zawsze mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu i będzie tak również w przyszłości. Umowa wypracowana przez unijnych i brytyjskich negocjatorów stanowi podstawę do kontynuowania bardzo ścisłych relacji, szczególnie w zakresie polityki gospodarczej, obronnej i bezpieczeństwa. Również w stosunkach dwustronnych Polska i Wielka Brytania pozostaną bardzo bliskimi sojusznikami.


Zobacz także