Rozmowa Premiera Mateusza Morawieckiego z szefem greckiego rządu o pożarach na wyspie Lesbos i przekazaniu przez Polskę domów modułowych

Na początku września seria pożarów doszczętnie zniszczyła ośrodek recepcyjny dla imigrantów na greckiej wyspie Lesbos. Polska nie pozostała obojętna na tę trudną sytuację. Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy telefonicznej z szefem rządu Grecji Kyriakosem Mitsotakisem zapewnił o polskim wsparciu i solidarności. W najbliższych dniach do Grecji dotrze polska dostawa 156 domów modułowych, które wspomogą odbudowę zniszczonej infrastruktury.


Flaga Grecji.

Domy modułowe – realna pomoc z Polski

Polska aktywnie działa na rzecz rozwoju społecznego w ramach wspólnoty międzynarodowej. Wspiera społeczności dotknięte konfliktami zbrojnymi i angażuje się w walkę z ubóstwem.

Nasz kraj włącza się w działania, które mają na celu wsparcie Grecji w tej nadzwyczajnej sytuacji. Na podstawie wcześniejszych ustaleń i zgłaszanego zapotrzebowania, Polska przekaże 156 modułów mieszkalnych na potrzeby greckich centrów recepcyjnych. Już w najbliższych dniach domy zostaną przetransportowane do Grecji.

Temat Grecji obecny podczas obrad Grupy Wyszehradzkiej

Kryzys migracyjny w Europie to realny problem wszystkich członków Unii Europejskiej. Dlatego trudna sytuacja spowodowana pożarem była również jednym z tematów rozmów podczas spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie.

Liderzy V4 pozostają solidarni z Grecją. W ramach pomocy zaoferowali wsparcie techniczne w zakresie przygotowania niezbędnej infrastruktury do zakwaterowania imigrantów ewakuowanych z ośrodka. 

Pożar na wyspie Lesbos

Ośrodek recepcyjny Moria na wyspie Lesbos został doszczętnie zniszczony przez serię pożarów, które wybuchły w dniach 8-9 września. W momencie pożaru znajdowało się w nim ponad 12 tys. osób, które w większości pozostają bez dachu nad głową.

Władze greckie przygotowały namioty, które mogą pomieścić 5 tys. osób. Jednocześnie premier Grecji przedstawił plan budowy nowego ośrodka recepcyjnego dla 5 tys. osób. Szczególną opieką otoczono nieletnich imigrantów pozostających bez opieki, którzy zostali przetransportowani na kontynent.


Zobacz także