Rozmowa premier Ewy Kopacz z Angelą Merkel ws. sytuacji polskich przewoźników

Premier Ewa Kopacz rozmawiała w środę z kanclerz Angelą Merkel o sytuacji polskich przewoźników po wprowadzeniu przez Niemcy nowych przepisów dotyczących płacy minimalnej. Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że podejmie wszelkie niezbędne działania, aby ich chronić.


Premier Ewa Kopacz rozmawia przez telefon
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Obie strony ustaliły, że w najbliższym czasie o sytuacji polskich firm transportowych będą rozmawiać bezpośrednio ministrowie pracy i polityki społecznej oraz infrastruktury i rozwoju obu krajów.

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że Polska ma wątpliwości co do zgodności nowych niemieckich przepisów z prawem Unii Europejskiej (UE), w szczególności z regułami rynku wewnętrznego. Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak już 23 grudnia 2014 r. zwróciła się do Komisji Europejskiej z prośbą o szczegółową analizę zgodności nowego niemieckiego prawa z prawem UE. Komisja ma w czwartek zwrócić się do Niemiec z prośbą o wyjaśnienia.

Rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy premier Ewy Kopacz.

1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa o płacy minimalnej w Niemczech. Przewiduje ona, że płaca minimalna w wysokości 8,5 euro (za każdą przepracowaną na terenie Niemiec godzinę) będzie miała zastosowanie m.in. do każdego rodzaju transportu wykonywanego na terytorium tego kraju, w tym kabotażu i tranzytu, bez względu na siedzibę pracodawcy.


Zobacz także