Rozbudowa Elektrowni Opole: 4 tysiące miejsc pracy i energia dla 2 mln gospodarstw domowych

Donald Tusk: to największa inwestycja przemysłowa wolnej Polski.


Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

- Konsekwentnie działaliśmy na rzecz rozpoczęcia tej inwestycji. Ma wielowymiarowy sens - mówił premier w Opolu.

Zdaniem szefa rządu na realizacji inwestycji zyskają wszyscy zaangażowani w projekt.

Donald Tusk podkreślił, że budowa kolejnych bloków to praca dla 4 tys. ludzi.

Podkreślił, że jest to interes dla regionu, gminy Dobrzeń Wielki, która po wybudowaniu dwóch bloków zyska w budżecie ok. 30 mln zł rocznie.

Dzięki inwestycji, z prądu z tej elektrowni będą korzystać 2 mln gospodarstw domowych.

Zyskają też polskie firmy. Budowa nowych bloków w Opolu daje możliwość udziału w projekcie dla 200 wykonawców i 350 dostawców.

Premier podkreślił, że najważniejszym celem jest bezpieczeństwo energetyczne - Nie ulega wątpliwości, że polska energetyka jeszcze przez wiele lat będzie oparta na węglu, ta inwestycja jest bezdyskusyjnie potrzebna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego - powiedział szef rządu.

Elektrownia Opole: zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i nowe miejsca pracy
 

W Opolu zainaugurowano budowę dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny, o łącznej mocy 1800 MW. Wartość inwestycji to ponad 11,5 mld zł. Projekt zakłada realizację dwóch nowych opalanych pyłem węgla kamiennego bloków energetycznych. Nowe bloki w Opolu zwiększą rezerwę mocy w Krajowym Systemie Energetycznym, co przełoży się na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Przyczynią się także do utrzymania wydobycia węgla kamiennego i poziomu zatrudnienia w krajowym górnictwie oraz stworzą nowe miejsca pracy w okresie realizacji inwestycji (około 4 tysięcy).

Wielkie inwestycje w polskiej energetyce
 

- Ta inwestycja to element szerszego planu - głębokiej modernizacji polskiej energetyki. Inwestycje doprowadzą do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.

Włodzimierz Karpiński poinformował, że do 2020 r. spółki przeznaczą na budowę nowych bloków energetycznych 30 mld zł. 10 mld zł zostanie zainwestowane w budowę i modernizację energetycznych sieci przesyłowych. Na inwestycje w infrastrukturę gazową spółki przeznaczą 18 mld zł.

Minister skarbu państwa mówił także o inwestycjach realizowanych przez spółki Skarbu Państwa. Oprócz Opola, aktualnie trwają prace w Stalowej Woli, Kozienicach i Włocławku. Wkrótce rozpoczną się w Gorzowie i Tychach. Łącznie w ciągu kilku najbliższych lat powstaną bloki o łącznej mocy 5000 MW. Zaawansowane prace trwają także na placu budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Minister wspomniał również o nowelizacji ustawy terminalowej, ostatnio przyjętej przez Radę Ministrów. Ułatwi ona budowę gazociągów o łącznej długości 3,4 tys. km.

Polskie bezpieczeństwo energetyczne będzie umacniać także nowoczesna infrastruktura naftowa. Do 2015 r. zostanie w nią zainwestowane 1,25 mld zł, z czego 0,5 mld trafi na budowę Terminalu Naftowego w Gdańsku. Wczoraj została wydana ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę. Dzięki temu Polska dołączy do grupy krajów zajmujących się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi.


Zobacz także