#RokNowychZadań: premier Beata Szydło z ministrami Zbigniewem Ziobro i Mariuszem Kamińskim o reformach sądownictwa i służb specjalnych

Służba obywatelom to priorytet rządu Prawa i Sprawiedliwości - przekonywała w czwartek premier Beata Szydło po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro oraz koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Wymieniła w tym kontekście m.in. planowaną reformę sądownictwa i modernizację służb specjalnych.


Premier Beata Szydło przy mównicy 1 z 6
Fot. KPRM

Dobrze działające prawo i służby specjalne na straży bezpieczeństwa polskiego obywatela

To już trzecie z kolei spotkanie szefowej rządu z ministrami w ramach zaplanowanego na dwa tygodnie przeglądu resortów. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

Rozmawialiśmy o tym, co dla Polaków jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie i sprawiedliwości. O tym, jakie są już podjęte działania w ramach wprowadzanych projektów. Resort sprawiedliwości ma na swoim koncie przyjęcie wielu bardzo ważnych ustaw – podkreślała premier Beata Szydło. Wymieniła działania ograniczające patologie w gospodarce czy ustawy chroniące polskie dzieci.

Premier Beata Szydło poinformowała, że resort sprawiedliwości w 2017 r. będzie się koncentrować na oczekiwanej przez wszystkich reformie sądownictwa. Polacy narzekają na pracę sadów, a muszą zaufać sądom – zaznaczyła. Jednocześnie przekonywała, że obywatele muszą wiedzieć, że idą do sądów po sprawiedliwość, że zawsze kiedy potrzebują ochrony, państwo stoi po ich stronie. To, wg premier, główne założenie, punkt, z którego wychodzi reforma sądownictwa.

Szefowa rządu odnosząc się do służb specjalnych dodała, że są pod kontrolą państwa i w służbie państwa, a ich podstawową rolą jest ochrona strategicznych instytucji i każdego polskiego obywatela. To niezwykle ważne, by Polacy czuli się bezpiecznie i wszystkie zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne były eliminowane – zaznaczyła Beata Szydło.

Plany koordynatora służb specjalnych na 2017 rok: modernizacja służb i walka z korupcją

Mamy bardzo szczegółowy plan, którego jedynym celem jest wzmocnienie naszych służb specjalnych i ich modernizacja, żebyśmy wszyscy mieli poczucie - my jako rządzący i państwo jako obywatele - że możemy żyć w bezpiecznym kraju, że Polska jest póki co oazą bezpieczeństwa na tle tego, co się dzieje w Europie - powiedział minister Mariusz Kamiński. Jak dodał te elementy planu, które będą wymagały zgody parlamentu, będą w odpowiednim i właściwym momencie podane do wiadomości opinii publicznej.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że podstawowym zadaniem polskich służb specjalnych jest ochrona suwerenności państwa. Z bezpieczeństwem obywateli związane jest także zagrożenie terroryzmem. To, że u nas nie doszło do spektakularnych, krwawych zamachów to wielkie szczęście, ale to również ciężka praca służb specjalnych – przekonywał.

Koordynator służb specjalnych przypomniał, że w 2016 r. w Polsce odbyły się dwie światowej rangi imprezy - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Zabezpieczenie tych imprez pod kątem bezpieczeństwa ich uczestników, to był gigantyczny wysiłek m.in. służb specjalnych. Jestem przekonany, że były to najbardziej zaawansowane i na największą skalę działania operacyjne służb specjalnych w wolnej Polsce - mówił.

Minister Kamiński podkreślił, że kolejnym priorytetem jego działań na nadchodzący rok jest walka z korupcją. Obecnie przygotowany jest projekt ustawy o jawności życia publicznego m.in. w sprawie oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy publicznych. Uregulowany zostanie także status prawny tzw. sygnalistów. Chodzi o stworzenie ochrony dla obywateli, tak by nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy – mówił minister Mariusz Kamiński.

2017 rok: reforma sądownictwa i Kodeksu karnego

Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział poważną reformę Kodeksu karnego. Będziemy zaostrzać kary za najbrutalniejsze przestępstwa i adekwatnie reagować na drobne występki - mówił Zbigniew Ziobro. Wg niego społeczeństwo zasługuje, by w sposób skuteczny chronić je przed groźnymi, niepoprawnymi bandytami”.

Minister Zbigniew Ziobro zaprezentował również założenia reformy sądownictwa. Zmiany w obszarze sądownictwa wymagają rozwagi i przemyślanego wprowadzania tak, aby nie spowodować niepotrzebnych ubocznych następstw - mówił szef resortu sprawiedliwości. Kolejna zmianą planowaną przez resort sprawiedliwości jest zwiększenie efektywności pracy sędziów oraz zmniejszenie liczby funkcyjnych stanowisk w sądach. Zdiagnozowaliśmy tutaj wiele nieprawidłowości i zjawisk, których wyeliminowanie, w naszej ocenie, spowoduje realną poprawę efektywności pracy sędziów. W Polsce jest za dużo sędziów. Mamy armię 10 tysięcy sędziów - powiedział Ziobro.

Minister sprawiedliwości zapowiedział także uproszczenie procedur mających wpływ na postępowania sądowe w sprawach cywilnych i gospodarczych oraz ustanowienie zasady niezmienności składu sądu także w sprawach cywilnych. Wprowadzony zostanie też system elektroniczny ewidencji pracy sędziów, który ma mierzyć obciążenie sprawami sądów i sędziów i pozwoli na rozłożenie ich tak, aby przyspieszyć postępowania.  W Sądzie Najwyższym powstanie dodatkowa izba dyscyplinarna, która zajmowałaby się przewinieniami dyscyplinarnymi sędziów i prokuratorów. Resort zamierza też kontrolować w skali całego kraju losowanie składu sądów w każdym sądzie w Polsce.

Minister Ziobro poinformował, że przygotowano zmianę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, w myśl której sędziów do KRS wybierałby parlament. To jest demokratyczna legitymacja i prawo parlamentu do współdecydowania o tym, kto w przyszłości będzie tworzył kadry sędziowskie - ocenił.


Zobacz także