#RokNowychZadań: premier Beata Szydło z ministrami MON oraz MSWiA o bezpieczeństwie

Rozmawialiśmy z ministrem Antonim Macierewiczem i ministrem Mariuszem Błaszczakiem o sprawach, które dla przeciętnego polskiego obywatela są najważniejsze – o sprawach bezpieczeństwa – powiedziała premier. Od spotkania z szefami MON i MSWiA premier rozpoczęła w środę rano przegląd ministerstw, który ma potrwać dwa tygodnie.


Premier Beata Szydło wchodzi na salę konferencyjną z ministrami MON i MSWiA. 1 z 10
fot. P. Tracz/KPRM

Priorytety rządu na 2017 r. – bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy Polski

Premier Beata Szydło podkreślała, że dla rządu PiS bezpieczeństwo jest priorytetem. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo, które dotyczy codziennego życia polskich rodzin oraz w szerszym wymiarze – funkcjonowania obrony, armii, w geopolitycznym otoczeniu. Bezpieczeństwo w tym roku będziemy w polskim rządzie odmieniać przez różne przypadki. Rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo – to najważniejsze cele na rok 2017 – zaznaczyła premier. Dodała przy tym, że oczekuje od MON i MSWiA, że będą realizować zadania, które wzmocnią realne bezpieczeństwo Polaków.

Sukces szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży

Szefowa rządu powiedziała, że nowy rok to dobry okres do tego, żeby wytyczyć nowe zadania i kierunki działania, ale też podsumować to, co zostało zrobione w minionym roku. Będziemy kontynuować programy i projekty, które rozpoczęliśmy w 2016 roku, ale stawiamy sobie też nowe ambitne cele i zadania, które będziemy realizować w bieżącym roku – mówiła Beata Szydło.

W 2016 r. rząd zrealizował wiele zadań poprawiających bezpieczeństwo Polaków i Polski. Premier podziękowała szefom MON, MSWiA i podlegających im służbom za zaangażowanie w organizację dwóch największych wydarzeń w 2016 r. – Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) i warszawskiego szczytu NATO.

To przełomowy szczyt NATO. Dzięki decyzjom, które zostały tam podjęte, możemy dzisiaj mówić, że Polska jest bezpieczniejszym państwem, a polska armia, w ramach naszej działalności w NATO, zaczyna mieć zupełnie nowe perspektywy. Stajemy się ważnym państwem na mapie wzmacniania bezpieczeństwa światowego – podkreślała premier. Jak dodała, organizacja zarówno ŚDM, jak i szczytu NATO w Warszawie jest wysoko oceniana przez światowych przywódców i stawiana za wzór.

Plany MON na rok 2017: modernizacja polskiej armii i wzmocnienie WOT

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że do 2019 r. liczba żołnierzy polskiej armii ma przewyższyć 150 tys. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) mają wymiar zasadniczy – ocenił szef MON. Minister przypomniał, że trzy pierwsze brygady WOT zostały sformowane na koniec 2016 r. i trzy następne powstaną w 2017roku. Zapewnił, że nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie wyposażony w nowoczesny sprzęt.

Priorytety MON na 2017 r. to także modernizacja techniczna wojska skupiająca się na obronie przeciwrakietowej, cybernetycznej i na Bałtyku. Priorytetem jest też realizacja decyzji szczytu NATO w sprawie rozmieszczania wojsk sojuszniczych w Polsce. Liczba wojsk sojuszniczych, amerykańskich i natowskich, przewyższy 6 tys. żołnierzy. Oczywiście część z nich będzie z terenu Polski dyslokowana i będą podejmowały ćwiczenia zarówno na terenie naszych północny sąsiadów – państw bałtyckich, jak i sąsiadów południowych – mówił szef MON.

Minister Antoni Macierewicz zapowiedział również, że rząd zakupi w 2017 r. osiem śmigłowców dla sił specjalnych i osiem przeznaczonych do zwalczania zagrożeń na morzu.

Plany MSWiA na rok 2017: modernizacja służb mundurowych

Wdrożenie programu modernizacji służb mundurowych i odtwarzanie zlikwidowanych posterunków policji to główne zadania, jakie stoją przed MSWiA w 2017 roku – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Jak przypomniał, program modernizacji służb podległych MSWiA gwarantuje przekazanie w latach 2017-2020 ponad 9 mld zł na infrastrukturę, nowoczesny sprzęt i podwyżki dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb.

Szef MSWiA podkreślał, że rząd premier Beaty Szydło sukcesywnie odtwarza posterunki zlikwidowane przez koalicję PO-PSL. W ubiegłym roku przywrócono 37 posterunków, a w planach jest kolejnych 33. 

Minister Mariusz Błaszczak zaprezentował na przeglądzie resortów wyszukiwarkę dzielnicowych, która w łatwy sposób umożliwia kontakt z dzielnicowym w rejonie, w którym mieszkamy. Narzędzie stworzy poczucie bezpieczeństwa, bo dzielnicowy jest zobowiązany, by reagować w sytuacji zagrożenia – podkreślał szef MSWiA. Przypomniał również, że powstała krajowa mapa zagrożeń, a w tym roku czekają nas zmiany ustawy o cudzoziemcach tak, by Polska nie była zagrożona nielegalną imigracją.

#RokNowychZadań: przegląd ministerstw rządu Beaty Szydło

Przez dwa tygodnie premier i ministrowie będą prezentowali i omawiali swoje plany na najbliższe 12 miesięcy.

W czwartek odbędą się rozmowy z ministrami zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.


Zobacz także