"Rewolucja łupkowa" może dołożyc 2,3-2,7 proc. do światowego wzrostu

Produkcja ropy z formacji łupkowych może do 2035 r. dołożyć 2,3-2,7 proc. rocznie do światowego wzrostu, wynika z raportu „Ropa łupkowa: kolejna rewolucja energetyczna” autorstwa analityków firmy doradczej PwC.


Grafika przedstawiająca stempel z napisem Rada Gospodarcza oraz wykres słupkowy pokazujący wzrost

W przeciągu 20 lat udział ropy z łupków ma wzrosnąć do 12% z obecnych 1%. Dzięki zwiększonej podaży cena surowca będzie niższa, co pozwoli na obniżenie kosztów produkcji i dzięki temu jej wzrost, ocenili eksperci PwC.

Pozostałe informacje gospodarcze:

 

GOSPODARKI FRANCJI I NIEMIEC SKURCZYŁY SIĘ W IV KW. 2012 R.

W IV kw. ubiegłego roku dwie największe gospodarki Europy, Francja i Niemcy skurczyły się  o odpowiednio 0,3 i 0,6 proc. kw/kw, co było negatywną niespodzianką dla analityków. Ich zdaniem we Francji również pierwszy kwartał może zamknąć się spadkiem PKB, co oznaczałoby wejście w stan recesji. Perspektywy dla gospodarki Niemiec są lepsze, ale analityków zaniepokoiło, że, jak napisał niemiecki urząd statystyczny, spadek eksportu był znacząco większy niż importu. Dotychczas to właśnie eksport wspierał gospodarkę Niemiec.

GŁOS Z RADY:

Niemiecka gospodarka wyraźnie wytraciła impet w IV kwartale, a spadek PKB Niemiec w ujęciu kwartał do kwartału okazał się nieco głębszy od wstępnych szacunków. Co ważniejsze, już I kwartał bieżącego roku powinien przynieść ożywienie aktywności gospodarczej u naszego największego partnera handlowego. Sugerują tak m.in. wskaźniki nastrojów w biznesie: indeks PMI dla przemysłu zbliżył się w styczniu do neutralnej granicy 50, zaś indeks Ifo wzrósł w styczniu trzeci miesiąc z rzędu. Perspektywy gospodarcze Francji są nieco mniej optymistyczne. Kraj ten również odnotował spadek PKB w ostatnim kwartale ubiegłego roku, ale wskaźniki wyprzedzające sugerują, że w odróżnieniu od Niemiec, Francja prawdopodobnie wpadnie w recesję w I kwartale 2013 r.

Maja Goettig, Członek Rady Gospodarczej

UE I USA ZACZNĄ W TYM ROKU NEGOCJOWAĆ UMOWĘ O WOLNYM HANDLU

Unia Europejska (UE) i USA rozpoczną w tym roku negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu, wynika z informacji Komisji Europejskiej. W wyniku porozumienia powstałaby największa na świecie strefa wolnego handlu, a gospodarki zyskałyby silny impuls wzrostowy. Również prezydent USA, Barack Obama, zapowiedział rozpoczęcie negocjacji w swoim orędziu o stanie państwa. Według unijnego komisarza do spraw handlu Karela de Guchta negocjacje potrwają co najmniej 2 lata.

W 2012 R. WYPRODUKOWANO W POLSCE O 5 PROC. STALI MNIEJ NIŻ W 2011 R.

W 2012 r. wyprodukowano w Polsce 8,4 mln ton stali, czyli 5 proc. mniej niż rok wcześniej, wynika z szacunków Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jednocześnie zużycie spadło o 6 proc. do 10,4 mln ton, co wynikało ze spowolnienia gospodarczego w UE oraz zmniejszenia inwestycji infrastrukturalnych po Euro 2012. Przedstawiciele branży przewidują stagnację na rynku stali w 2013 r. W rekordowym 2007 r. Polska zużyła 12 mln ton stali.

ROSYJSKI KONCERN NAFTOWY NEGOCJUJE $25-30 MLD POŻYCZKI Z CHIN

Kontrolowany przez państwo rosyjski koncern naftowy Rosneft negocjuje pożyczkę $25-30 mld z Chin, w zamian za co podwoiłby dostawy ropy do Państwa Środka, podała agencja Reutera powołując się anonimowe źródła. Chiny stałyby się największym odbiorcą rosyjskiej ropy, co poprawiłoby pozycję koncernu wobec europejskich odbiorców. Rosneft potrzebuje funduszy zwłaszcza, że jest bliski finalizacji transakcji przejęcia TNK-BP za $55 mld, w wyniku której stanie się największym na świecie giełdowym producentem ropy.

W IV KW. PKB JAPONII SKURCZYŁ SIĘ TRZECI RAZ Z RZĘDU, O 0,4 PROC.

W IV kwartale 2012 roku japoński PKB w ujęciu zannualizowanym skurczył się o 0,4 proc., po tym jak w III kw. spadł po korekcie o 3,8 proc., wynika z opublikowanych w czwartek wstępnych danych. To trzeci kolejny kwartał recesji w japońskiej gospodarce.

PRODUCENT PEUGEOTÓW I CITROENÓW ZANOTOWAŁ REKORDOWĄ STRATĘ

Francuski koncern PSA, drugi co do wielkości producent samochodów w Europie zanotował w 2012 r. rekordową stratę w wysokości €5 mld, głównie za sprawą spadku sprzedaży na południu Europy. Firma, która w ubiegłym roku otrzymała wsparcie państwa, wdraża program naprawczy, w ramach którego zamknie jedną fabrykę i zwolni 8000 osób.


Zobacz także