Reforma sześciolatków: nowe spoty informacyjne MEN z udziałem rodziców

Blisko 90% rodziców, którzy posłali swoje 6-letnie dzieci do szkoły, jest zadowolonych ze swojej decyzji. Dziś minister edukacji Krystyna Szumilas zaprezentowała nowe spoty informacyjne poświęcone obniżeniu wieku obowiązku szkolnego.


Konferencja prasowa: Minister Krystyna Szumilas w otoczeniu rodziców

W konferencji prasowej w Kancelarii Premiera, oprócz minister Krystyny Szumilas wzięli również udział bohaterowie spotów – rodzice, których dzieci w wieku 6 lat poszły do pierwszej klasy. Trzy spoty, które będą emitowane w telewizji przedstawiają punkt widzenia rodziców, którzy decyzję o posłaniu dziecka w wieku 6 lat do szkoły mają już za sobą.

- Pytają mnie, czy odbieram dziecku dzieciństwo. A ja odpowiadam, że to właśnie najlepsze dzieciństwo jakie mogę dziecku zapewnić – tłumaczyła Iwona Janicka, jedna z mam obecnych na konferencji.

- W rękach nas, rodziców, leży troska o dobro naszych dzieci. A zapisanie 6-latka do szkoły jest najlepszym wyrazem tej troski jaki dziecku mogłam dać – mówiła inna z mam Katarzyna Trojańska.

Od 2009 roku decyzję o daniu szansy 6-latkowi na rozwój w szkole podjęło prawie pół miliona rodziców. Z badań wynika, że około 90% z nich jest zadowolonych z podjętej decyzji (badania TUNSS 2012 IBE - 89,4%, CBOS 2011 - 91,9%). Jest więc bardzo wielu rodziców, którzy wiedzą z własnego doświadczenia, że dzieci nie trzeba ratować przed szkołą, że jest ona szansą dla dzieci na lepszy rozwój.

Rodzice występujący w spotach pochodzą z miejscowości rozsianych po całej Polsce: Grudziądza, Warszawy, Kluczborka, Kołobrzegu, Olsztyna, Opola, Białegostoku czy Woli Gołkowskiej. Uznali oni, że warto dać świadectwo o tym, jaki jest prawdziwy obraz edukacji szkolnej 6-latków. Część z nich aktywnie uczestniczyła w spotkaniach informacyjnych organizowanych dla rodziców w całej Polsce.

Rodzice własnymi słowami opisują w spotach, to co zaobserwowali - że szkoła naprawdę się zmieniła. Zarówno w zakresie wyposażenia, jak i w kwestii metod oraz treści nauczania. Bo nauka pierwszaków to teraz nauka przez zabawę.

Rodzice nie pobrali żadnego wynagrodzenia za udział w spotach.


Zobacz także