Radosław Sikorski: międzynarodowa pozycja Polski jest dobra

Minister spraw zagranicznych przedstawił w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej w 2013 roku.


Radosław Sikorski prezentujący w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej

- Pamiętając o przeszłości, patrzymy przede wszystkim w przyszłość - mówił minister spraw zagranicznych w Sejmie przedstawiając założenia działań polskiej dyplomacji w 2013 roku.

- Myślimy jak wolni ludzie żyjący w wolnym i prosperującym kraju. Wiemy, że nasz los zależy dziś od nas samych - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - mówił szef resortu spraw zagranicznych w swoim wystąpieniu.

The foreign policy of my government can be summed up in one appeal: more Poland in Europe, more Europe in Poland.


Donald Tusk

Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020

Radosław Sikorski stwierdził, że wynegocjowane sumy, czyli 106 mld euro, w tym prawie 73 mld na politykę spójności oraz blisko 29 mld euro na rolnictwo, to dowód, że potrafimy metodycznie realizować na arenie międzynarodowej wielkie projekty polityczne. Porównał Polskę do zawodnika długodystansowego, który potrafi inteligentnie rozłożyć siły i odnieść zwycięstwo.

- Dumny jestem, że mogę w obecności prezydenta i całego Sejmu powiedzieć: „Panie premierze, słowa danego narodowi dotrzymał pan z nawiązką” - mówił minister spraw zagranicznych o sukcesie negocjacji na szczycie budżetowym UE, które prowadził szef rządu.

UE: strefa euro

- Europa wciąż walczy z kryzysem, ale mimo to integracja kontynentu posuwa się naprzód - mówił Radosław Sikorski. - Dowodzi tego podtrzymanie polityki rozszerzenia Unii oraz przyjęcie Traktatu Fiskalnego, który podpisało 25 państw członkowskich - dodał. Podkreślił, że premier Donald Tusk uzyskał dla Polski wpływ na architekturę strefy euro, mimo że nasz kraj do niej jeszcze nie należy.

Minister spraw zagranicznych zadeklarował, że przystąpienie do strefy euro leży w strategicznym interesie Polski. Stwierdził, że w gronie 17 państw zrobiono do tej pory wiele, aby w przyszłości strefa euro była obszarem finansowej stabilności i przewidywalności. Minister dodał, że trwałe pozostawanie poza obszarem wspólnej waluty ograniczyłoby pole manewru Polski oraz zaprzepaści szansę na szybszy rozwój i wpływ na kształt polityk unijnych.

Współpraca z Niemcami i Francją

Minister podkreślił, że z Niemcami Polska ma wspólną, strategiczną wizję przyszłości UE oraz podobne recepty na wyjście z kryzysu. - Razem dbamy o sąsiedztwo, w szczególności wschodnie - zaznaczył.  Jak dodał, niezmiennie przypominamy naszym partnerom, że nawet państwo o tak dużym potencjale jak Niemcy nie może na forum Unii działać w pojedynkę. - Z potencjałem powinno się wiązać poczucie szczególnej odpowiedzialności za losy Europy - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zdaniem  Radosława Sikorskiego miniony rok miał doniosłe znaczenie dla stosunków polsko-francuskich. - Nowe otwarcie widać na forum unijnym, gdzie walczyliśmy o utrzymanie ambitnej wspólnej polityki rolnej i prorozwojowej polityki spójności. Wracamy do cyklicznych konsultacji międzyrządowych, przewidzianych w ramach partnerstwa strategicznego - zaznaczył. Minister podkreślił także coraz lepszą współpracę z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Stosunki z Rosją

Radosław Sikorski zwrócił uwagę na dynamicznie rosnące obroty handlowe z Rosją - w ubiegłym roku o ponad 10 proc. Obroty te wynoszą już blisko 38 mld dolarów. Jak dodał, sam eksport wzrósł aż o 16 proc., a w porównaniu z rokiem 2007 - o ponad połowę. Minister zapewnił, że Polska konsekwentnie zabiega o zwrot dokumentów katyńskich oraz domaga się przekazania wraku Tu-154 i pełnej dokumentacji katastrofy smoleńskiej. - Będziemy nadal wspierać prokuraturę w jej staraniach o wyegzekwowanie pomocy prawnej - powiedział Radosław Sikorski.

Relacje z USA

- Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym pozaeuropejskim partnerem Polski - podkreślił szef MSZ. Jak zaznaczył, cieszymy się, że mimo interesów w innych częściach świata USA przypominają sobie o starych europejskich przyjaciołach. Minister oświadczył, że Polska pozostanie orędownikiem bliskiego współdziałania obu części zachodniej cywilizacji, tak w dziedzinie handlu i gospodarki, jak i bezpieczeństwa oraz szerzenia demokracji.

Bezpieczeństwo Polski

Szef dyplomacji zadeklarował, że modernizacja sił zbrojnych to priorytet na najbliższą dekadę. Dodał, że w tym czasie wydamy na ten cel sumę prawie 140 mld złotych. - Budujemy siły odstraszania - pozyskamy rakiety, śmigłowce, wozy bojowe, okręty podwodne i samoloty bezzałogowe - podkreślił minister. Powiedział również, że Polska będzie dysponowała własnym systemem obrony powietrznej.

- Sojusz Północnoatlantycki pozostaje dla nas bowiem najważniejszym zewnętrznym gwarantem bezpieczeństwa - mówił Radosław Sikorski. - Będziemy zabiegać, aby kolektywna obrona, kluczowa z polskiego punktu widzenia, pozostała dla NATO naczelnym zadaniem - dodał.

Współpraca z Polonią

Radosław Sikorski powiedział, że Polacy mieszkający za granicą powinni stać się wpływowym podmiotem polskiej polityki zagranicznej tak, aby swoją aktywnością wzmacniali wizerunek, pozycję i interesy gospodarcze Polski.

Szef dyplomacji poinformował, że w ramach rozstrzygniętych niedawno konkursów na współpracę z rodakami zostanie przeznaczone ponad 50 mln złotych, choć popularność programu spowodowała złożenie wniosków na sumę 224 mln.


Zobacz także