Puszcza Białowieska: większa powierzchnia, więcej zwiedzających

Ważna dla Polski zmiana na liście UNESCO. Białowieski Park Narodowy ponownie dołączył do obiektów światowego dziedzictwa. Po 35 latach Puszcza Białowieska zyskała nową nazwę i większą powierzchnię.


Leżący konar starego drzewa w puszczy
Fot. MSZ

Nowy-stary wpis
 

Już 35 lat temu Białowieski Park Narodowy znalazł się na Liście UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury). W czerwcu 2014 przyjęto zmiany, o które starały się Polska i Białoruś. Dzięki temu Białowieża po raz 2. dołączyła do kanonu światowych zabytków. Co się zmieniło?

  • Nowa, rozpoznawalna na całym świecie, angielska nazwa "Bialowieza Forest”;
  • Zwiększona powierzchnia do prawie 141 tys. ha (powierzchnia obszaru chronionego po stronie polskiej wzrosła z 5 do prawie 60 tys. ha);
  • Wpis na podstawie nowego kryterium (ochrona zagrożonych gatunków roślin i zwierząt).

Korzyści dla Polski
 

Wpis na Liście UNESCO to przede wszystkim ochrona zabytków. Ale nie tylko. Lista jest znana na całym świecie, a o każdym wpisie decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu obiekty z listy zyskują prestiż. Zwiększa się też liczba turystów, którzy chętnie odwiedzają zabytki światowego dziedzictwa.

Białowieża na Liście UNESCO
 

Polska część Puszczy Białowieskiej znalazła się na liście UNESCO już w 1979 r. Po kilkunastu latach obiekt został powiększony o obszerną część puszczy, położoną po stronie białoruskiej i funkcjonuje jako tzw. Transgraniczny Obiekt Światowego Dziedzictwa.

Polskie zabytki kultury i natury
 

Białowieża to nie jedyny polski zabytek wpisany na listę UNESCO. Polska może pochwalić się aż 13 innymi obiektami:


Zobacz także