Program „Rodzina 500+”: premier odpowiadała na pytania internautów

Premier Beata Szydło w poniedziałek wieczorem odpowiadała na pytania internautów dotyczące programu „Rodzina 500+”. Premier wyjaśniała najważniejsze założenia systemu wsparcia polskich rodzin.


Premier odpowiada na pytania internautów, na pierwszym planie iPhon z programem do emisji na żywo
fot. P. Tracz / KPRM

„Napisaliśmy ten program razem”

Kształt programu „Rodzina 500 +” to również zasługa zaangażowania  obywateli, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych.  To projekt  napisany przez polskich obywateli. Każdy z maili, każda z uwag to oddzielna historia jakiejś rodziny. Razem napisaliśmy projekt, który jest przełomowy i daje rzeczywiste wsparcie rodzinom - mówiła premier Beata Szydło.

Premier zwróciła uwagę, że obok wymiaru finansowego wsparcia polskich rodzin, równie ważny jest wymiar demograficzny programu. Głęboko wierzę, że ta zmiana również będzie poważnym motywem do tego, aby polskie rodziny decydowały się na posiadanie kolejnych dzieci - deklarowała premier.

Rodzina 500+ - główne założenia

Projekt ustawy został w poniedziałek przekazany do prac parlamentarnych. Premier wyjaśniła najważniejsze założenia programu „Rodzina 500 +”:

  • planowany termin wejścia w życie programu to 1 kwietnia 2016 r.
  • wszystkie pozostałe świadczenia kierowane do rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, zostają. 500 zł na dziecko to świadczenie wychowawcze, a nie wparcie socjalne.
  • 500 zł to kwota, która nie będzie wliczana do dochodu.
  • próg dochodowy będzie obowiązywał tylko w przypadku pierwszego dziecka. Próg ten wyniesie 800 zł i 1200 zł w rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym.  
  • wparcie będzie obowiązywało dla dziecka do 18 roku życia. Wyznaczenie górnej granicy wieku dziecka pozwoli na wypłacenie świadczenia większej liczbie rodzin.
  • wniosek o świadczenia będzie można składać w urzędzie gminy lub innej instytucji wskazanej przez  samorząd
  • wnioski będzie można składać od 1 kwietnia. W kolejnych latach od 1 sierpnia, ponieważ tzw. rok rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września.
  • będzie wprowadzona możliwość monitorowania wydatkowania środków. W przypadku stwierdzenia nadużyć i pieniądze nie będą właściwie wydawane, wówczas będą one przekazywane do instytucji, które bezpośrednio zajmują się opieką nad dzieckiem np. do przedszkola czy szkoły.
  • ze środków będą mogły skorzystać rodziny tzw. patchworkowe i rodziny zastępcze.

Wsparcie dla 2,7 mln polskich rodzin

Świadczenie może otrzymać ponad 2,7 mln rodzin na ok. 3,8 mln dzieci. „To są wymierne liczby. Wierzę, że program będzie się rozwijał i przynosił pozytywne skutki dla państwa”- mówiła premier.

Rodzina 500+ to pierwszy krok

Premier Beata Szydło zadeklarowała, że „Rodzina 500+” to pierwszy etap systemowego programu rodzinnego. Kolejnym etapem będzie duży program mieszkaniowy. Polityka rodzinna realizowana w rządzie będzie spójna i da szanse, aby polskie rodziny mogły bezpiecznie planować swoją przyszłość – mówiła premier.

 Wokół rodziny chcemy realizować politykę rozwojową i politykę wspierania polskich rodzin - wyjaśniała premier. To też program, który ma pomóc polskiej gospodarce. Pieniądze, które otrzymają polskie rodziny trafią na polski rynek, co może mieć znaczący wpływ na wzrost polskiego PKB. Program wspierania rodzin to również element dużego programu rozwojowego, który wkrótce zostanie zaprezentowany.  

Cykliczne rozmowy premier z internautami

Premier Beata Szydło po raz kolejny odpowiadała na pytania internautów. Zgodnie z zapowiedzią złożoną w listopadzie ubiegłego roku, takie spotkania odbywają się cyklicznie.


Zobacz także