Priorytety MON na 2014 rok

Przyspieszenie wyjścia z Afganistanu i ciąg dalszy modernizacji armii, z korzyścią dla krajowego przemysłu i nauki – takie plany przedstawił podczas konferencji prasowej szef resortu obrony Tomasz Siemoniak.


Konferencja prasowa, od lewej: Janusz Piechociński, Tomasz Siemoniak, Czesław Mroczek
Fot. M. Śmiarowski / KPRM

W środę rozpoczął się cykl konferencji prasowych, podczas których ministrowie będą przedstawiać plany swoich resortów na przyszły rok. Konferencje zapowiedział w zeszłym tygodniu premier Donald Tusk. Jako pierwsze swoje plany przedstawiło Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).

- W porozumieniu z sojusznikami zdecydowaliśmy się przyspieszyć wycofanie z Afganistanu. Od maja pozostanie w Afganistanie do 500 polskich żołnierzy - zapowiedział szef MON Tomasz Siemoniak i dodał: - Również do maja powróci do Polski cały ciężki sprzęt, głównie kołowe transportery opancerzone i śmigłowce.

Minister poinformował, że jeśli chodzi o dostawę systemów obrony powietrznej, to do dalszych rozmów wybrano 5 partnerów - francuską firmę Thales, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, amerykański koncern Raytheon, rząd Izraela oraz francuską MBDA z Polskim Holdingiem Obronnym.

- Chcemy, żeby inwestowane środki przyniosły wzrost wartości obronnych, ale żeby też procentowały miejscami pracy i przyniosły korzyść uczelniom - podkreślił Siemoniak. Przypomniał, że MON pracuje też m.in. nad wyborem 70 nowych śmigłowców, które mają zostać wyprodukowane w Polsce.


Zobacz także