Prezydent przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda w piątek 8 grudnia przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.


Ministrowie wchodzą do sali. 1 z 23
fot. P. Tracz/KPRM

Prezydent podziękował odchodzącej szefowej rządu za dwa lata trudnej służby. Bardzo dziękuję za wiele serdeczności, bardzo dziękuje przede wszystkim za wiele wysiłku dla Rzeczpospolitej, bo tylko ktoś, kto oglądał pani pracę z bliska i pani służbę dla Polski, wie, jak bardzo była ona trudna, jak wiele wymagała ona wysiłku i psychicznego i fizycznego, jak wielkim stresom była pani poddana, podejmując różne trudne decyzje, jak niezwykle odpowiedzialne to były decyzje - powiedział podczas uroczystości. Pogratulował również Beacie Szydło za ogromne osiągnięcia, za trudne a jednocześnie z sukcesem przeprowadzone reformy prospołeczne. Wymienił, miedzy innymi, program Rodzina 500 Plus, podwyższenie płacy minimalnej, wyższe stawki godzinowej czy modernizację policji oraz obniżenie wieku emerytalnego. Może pani premier spojrzeć z satysfakcją na te dwa lata i jestem pewien, że w annałach historii będzie pani zapisana wielkimi literami, z niezwykle pozytywnym wizerunkiem – przekonywał prezydent Andrzej Duda.

Nowy premier

Prezydent mówił, że liczy na dobrą współpracę z premierem Mateuszem Morawieckim. Przynajmniej tak dobrą, jak z premier Beatą Szydło. Jest pan moim premierem, nie tylko będę za pana trzymał kciuki, ale w każdym momencie jestem otwarty na współpracę. Bardzo bym chciał, aby ta współpraca pomiędzy prezydentem, a premierem i ministrami, dobrze się układała - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie premier Mateusz Morawiecki przedstawi skład Rady Ministrów i w przyszłym tygodniu można oczekiwać expose nowego premiera.

Służyć Polsce i społeczeństwu

Ten program, który realizowaliśmy będzie dla mnie drogowskazem, aby jak najlepiej służyć polskiemu społeczeństwu i polskim rodzinom, wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski, polskiej gospodarki i pozycji Polski na arenie międzynarodowej – powiedział desygnowany na Prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że praca z premier Beatą Szydło to wielki honor oraz podziękował za wszystko co szefowa rządu zrobiła dla biało-czerwonej drużyny

Mateusz Morawiecki podziękował także prezydentowi Andrzejowi Dudzie za desygnację na Prezesa Rady Ministrów i podkreślił, że będzie starał się zrobić wszystko, by przysłużyć się dobrze Polsce, przydać się Polsce i Polakom.


Zobacz także