Prestiżowa nagroda dla premiera Tuska

Premier Donald Tusk będzie tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego za wkład w jednoczenie Europy – poinformowało w komunikacie kuratorium niemieckiego miasta  Akwizgran, które jest organizatorem nagrody.


Premier D. Tusk nagrodę otrzyma za "niebanalną biografię w służbie wolności i demokracji oraz w uznaniu szczególnych zasług dla porozumienia i współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z jej europejskimi partnerami".

W komunikacie kuratorium napisano również, że to wyróżnienie dla "polskiego patrioty i wielkiego Europejczyka, który przed trzema dekadami wraz z wieloma działaczami ruchu 'Solidarność' położył kamień węgielny pod ponowne zjednoczenie Europy, a dziś w szczególny sposób angażuje się dla demokratycznej i otwartej na świat Polski, zakotwiczonej w kręgu europejskiej rodziny narodów".

Zdaniem organizatora nagrody premier D. Tusk to jeden z czołowych "bojowników o wolność, demokrację i prawa człowieka, który nigdy nie ugiął się wobec komunistycznego reżimu, a także przekonanych i przekonywujących Europejczyków, który potrafi wzbudzić zachwyt szczególnie u młodego pokolenia".

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 r. ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej.

W ubiegłym roku jej laureatem był założyciel świeckiej, katolickiej Wspólnoty Świętego Idziego, Andrea Riccardi, a w 2008 r. kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W 1998 r. wyróżniony nagrodą został Bronisław Geremek a w 2004 r. jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II.    


Zobacz także