Premiera „Poland: The Royal Tour” w Polsce

The Royal Tour to amerykańska seria znanych programów telewizyjnych, przedstawiająca podróż przez dany kraj z głową państwa. Autorem tej międzynarodowej produkcji filmowej jest Peter Greenberg, wielokrotnie nagradzany Emmy reporter i producent. W polskiej edycji w rolę przewodnika wciela się premier Mateusz Morawiecki.
 


Widok z góry na przemawiającego na scenie premiera i zebraną widownię. 1 z 11
Fot. Krystian Maj / KPRM

Piękna historia, inspirująca współczesność i wspaniałe perspektywy na przyszłość to jest to, co chcemy pokazywać światu - mówił premier.

Film The Royal Tour to możliwość zaprezentowania w kraju i za granicą bogatej i cennej historii Polski, pielęgnowanie polskości oraz rozwijanie świadomości narodowej. W dokumencie zobaczymy Polskę, jako nowoczesny kraj czerpiący ze swojej tradycji i historii. Widzowie zobaczą m.in. Warszawę, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, a także Malbork, Gdynię i Hel.

W poprzednich edycjach udział wzięli m.in.: król Jordanii, premier Nowej Zelandii, prezydent Meksyku i Peru czy premier Izraela.

Staramy się z powrotem wywalczyć swoje miejsce na mapie Europy, na mapie świata. Jednym z elementów jest dbałość o dobre imię Polski. Mamy wiele instrumentów, żeby inspirować innych i być potęgą turystyczną - podkreślał szef rządu.

Zaznaczył również, że tworząc dzisiaj gospodarkę, trzeba szukać nowych obszarów rozwoju gospodarczego i opierać się na nowoczesności. Polska cały czas się modernizuje i to miał pokazać ten film.

Uroczysta premiera odbyła się w Kopalni Soli Wieliczka. Wcześniej film pokazano w Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles, Lyric Opera w Chicago oraz muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.


Zobacz także