Premier złożył wizytę w Szwecji

Partnerstwo Wschodnie, wspólna polityka dotycząca tzw. strategii bałtyckiej oraz kwestie klimatyczno-energetyczne to główne tematy rozmów między premierem Donaldem Tuskiem, a szefem rządu Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem.


W opinii obu rozmówców, polsko-szwedzka inicjatywa stworzenia tzw.Partnerstwa Wschodniego w sytuacji kryzysu na Kaukazie okazała się dalekowzroczną. Premier Donald Tusk uznał to przedsięwzięcie za najodważniejszy sposób współdziałania całej Unii Europejskiej z naszymi wschodnimi sąsiadami. - Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały jak dalekowzroczna okazała się propozycja Szwecji i Polski, propozycja o wymiarze globalnym. Partnerstwo Wschodnie to sposób na pokojowe rozwiązywanie napięć w regionie na wschód od Unii - powiedział szef polskiego rządu podczas konferencji prasowej. Z kolei premier Reinfeldt opowiedział się zdecydowanie za integralnością terytorialną Gruzji. Ocenił też, że Wspólnota powinna wesprzeć Gruzję w jej żądaniu, aby Rosja wycofała swoje oddziały z gruzińskiego terytorium.

Obaj premierzy zapowiedzieli też powołanie zespołu roboczego, który przygotuje wspólną, polsko-szwedzką tzw. strategię bałtycką. W przyszłym roku jej główne założenia mają być przedstawione przez Komisję Europejską. Jak zaznaczyli premierzy Polski i Szwecji, w tym przypadku nasze kraje chcą mówić w tej sprawie jednym głosem. - Obaj uznaliśmy, że jest pora na to, by mówić o konkretach i interesach wszystkich ośmiu krajów unijnych leżących nad Bałtykiem - powiedział Donald Tusk.

Z kolei w sprawach klimatycznych oba kraje będą dążyć do wypracowania wspólnego stanowiska. - Mam nadzieję, że pakiet klimatyczno-energetyczny, który ma pozwolić Unii na redukcję emisji dwutlenku węgla, uwzględni dwa punkty widzenia: krajów, które dopiero dochodzą do pewnych standardów ekologicznych, a także krajów, które takie standardy już osiągnęły.W tej pierwszej grupie znajduję się nasz kraj, zaś w drugiej przoduje Szwecja - powiedział szef polskiego rządu.

Na koniec kilkugodzinnej wizyty premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami Polonii szwedzkiej. W spotkaniu, które odbyło się w ambasadzie RP w Sztokholmie, wzięło udział kilkuset reprezentantów środowisk polonijnych.
 


Zobacz także