Premier Tusk z wizytą w Portugalii

Premier Donald Tusk spotkał się w Lizbonie z szefem portugalskiego rządu Pedro Passosem Coelho.


Premierzy Polski i Portugalii witają się (uścisk dłoni) 1 z 4
Maciej Śmiarowski/KPRM

Tematem rozmów były kwestie europejskie oraz relacje dwustronne. Politycy dyskutowali m.in. o walce z kryzysem gospodarczym i zwalczaniu bezrobocia. - Jesteśmy obaj przekonani, że Europa może dostarczyć więcej narzędzi, które pomogą nam zwalczyć najbardziej dokuczliwe objawy kryzysu - podkreślił Donald Tusk. - Na najbliższym spotkaniu Rady Europejskiej będziemy chcieli zintensyfikować projekt finansowania walki z bezrobociem wśród młodych oraz ułatwić dostęp do kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - wyjaśnił.

Jak zaznaczył szef polskiego rządu, Europa musi być konsekwentna w prowadzeniu prac, które doprowadzą nas do końca obecnego kryzysu. - Dlatego tak ważne jest, aby ambitne kraje, takie jak Portugalia i Polska były istotnymi graczami na rzecz utrzymania wspólnoty europejskiej - powiedział premier.

Donald Tusk podkreślił, że w Europie z uznaniem obserwuje się mądre wysiłki portugalskiego rządu w walce z kryzysem. - Kryzys nie będzie trwał wiecznie. Każdy kryzys jest do zwalczenia - zaznaczył premier.


Zobacz także