Premier z wizytą w Arabii Saudyjskiej

Szef rządu spotkał się z Królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem Bin Abdul Azizem Al-Saudem. Z monarchą rozmawiał o współpracy politycznej i gospodarczej między obydwoma państwami.


Głównym celem wizyty w Arabii Saudyjskiej jest budowanie wsparcia politycznego dla wzajemnych inicjatyw gospodarczych, zwłaszcza w dziedzinie przemysłu petrochemicznego i inwestycji kapitałowych.

W poniedziałek Donald Tusk spotkał się również z gubernatorem prowincji Rijadu, księciem Sattamem Bin Abdul Azizem Al-Saudem. Wieczorem weźmie też udział z obiedzie wydanym na cześć polskiego premiera w imieniu Króla Arabii Saudyjskiej przez Ministra Spraw Zagranicznych tego kraju, księcia Sauda Bin Al-Faisala Bin Abdul Aziza Al-Sauda.

Szef rządu odwiedził także siedzibę firmy SABIC, jednego z największych na świecie koncernów petrochemicznych. W globalnym rankingu "Forbesa" korporacja zajmuje obecnie 95. miejsce na świecie z przychodami 40,5 mld USD. Jest to największa spółka akcyjna w Arabii Saudyjskiej, zatrudniająca obecnie 33 tys. pracowników i prowadząca operacje w 40 krajach. Według polskich przedsiębiorców SABIC jest potencjalnie korzystnym partnerem dla Polski w zakresie przemysłu chemicznego, m.in. poprzez możliwości wprowadzania do naszego kraju najnowszych technologii.
 
Premier zapowiedział, że firma SABIC jest gotowa wrócić do tematu inwestycji i kapitałowego udziału w prywatyzacji polskich firm chemicznych. - Doszło do pierwszego poważnego kontaktu pomiędzy przedstawicielami zarządu firmy SABIC a szefem Orlenu i jest bardzo prawdopodobne, że będzie możliwe wspólne przedsięwzięcie na dość dużą skalę w branży petrochemicznej, między Orlenem a tą firmą - poinformował szef polskiego rządu po zakończeniu spotkania z zarządem koncernu.
 
Donald Tusk dodał, że Polska liczy na zaangażowanie i współpracę ze strony firmy SABIC. - Liczę, że będziecie mieli satysfakcję ze współpracy z nami - krajem, który także staje się symbolem sukcesu gospodarczego i finansowego w całej Europie - dodał.

Premierowi w czasie wizyty do Arabii Saudyjskiej towarzyszą ministrowie obrony narodowej Tomasz Siemoniak i skarbu państwa Mikołaj Budzanowski oraz wiceministrowie gospodarki, finansów, spraw zagranicznych, nauki i szkolnictwa wyższego.
 
Jutro w Rijadzie szef rządu weźmie udział w uroczystym otwarciu Polsko-Saudyjskiego Forum Biznesu, w którym będą uczestniczyć polscy i saudyjscy przedsiębiorcy. Spotka się też z ministrami ropy i zasobów mineralnych Alim Bin Ibrahimem Al-Naimi, szkolnictwa wyższego dr Khalidem Bin Mohammedem Al-Angari, zdrowia dr Abdullahem Bin Abdul Azizem Al-Rabiah, obrony Księciem Salmanem Bin Abdulem Aziz Al-Saudem oraz sekretarzem generalnym Rady Państw Zatoki Abdullatifem Bin Rashidem Al-Zayani.

- Bez wątpienia w krajach Zatoki Arabia Saudyjska jest głównym graczem i to nie tylko gospodarczym, ale także politycznym - ocenił biorący udział w wizycie wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski. Zaznaczył, że są tam obecne ogromne pieniądze, które mogą być inwestowane w Polsce. Dodał, że w Arabii Saudyjskiej działają przedsiębiorstwa, które mają do zaoferowania współpracę techniczną, pracę dla polskich ekspertów, ale również środki do inwestowania zarówno w procesie prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, jak i konstruowania nowych przedsiębiorstw na polskim rynku.

Arabia Saudyjska jest najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem arabskim. Wytwarza około jedną czwartą PKB całego świata arabskiego, dysponując znacznymi zasobami kapitałowymi i największym w regionie potencjałem importowym.


Zobacz także